Ознака: Росоман

Вести

Казна од 2500 евра за жител на Росоман, не сакал да потпише изјава за САМОИЗОЛАЦИЈА

Казна од 2500 евра за жител на Росоман, не сакал да потпише изјава за САМОИЗОЛАЦИЈА. Тој на влезот во државата одбил да потпише изјава за самоизолација, иако доаѓал од Германија. Пресудата […]

Економија Македонија

Погледнете како изгледа патот кон ЕУ во Росоман

Во очекување Министерството за земјоделство да преземе мерки за пласман на праските, поради ниската цена за откуп, разочараните и гневни земјоделци од Росоман денес го искажаа својот револт со тоа […]

Вести

Голем пожар во Росоман!

Горат нискостеблеста шума и сува трева во атарот на росоманското село Крушевица.Командирот на Територијалната противпожарна единица од Кавадарци Илчо Богевски информира дека во гаснење на пожарот учествуваат пожарникари, луѓе од […]

Вести

Заев наместо да оди во Росоман кај земјоделците, тој отиде во Софија

Граѓанската опција за Македонија веќе две години предупредува дека во Република Македонија ќе се инсталира марионетска влада, велат од ГРОМ.Задачата на таква влада е да ги урниса македонските национални интереси […]

Вести

Сообраќајка на патот Росоман- Прилеп

Сообраќајка на патот Росоман-Прилеп.Поради сообраќајна незгода на тешко товарно возило во близина на Росоман кон Прилеп, сообраќајот се одвива отежнато, во колона, соопшти Автомото сојузот на Македонија.Поради сообраќајна незгода на […]

Вести

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со протестен марш во Росоман

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ вечерва одржа протестен марш во Росоман.Пред присутните се обрати Марија Печевска, наставник по историја. Се осврна на, како што рече, тешкиот пат кој мораше во […]

Вести

Груевски во Демир Капија и Росоман промовираше проекти за подобрување за животот на граѓаните

Ги обмисливме проектите Купи куќа за млади- тоа е првиот проект за млади до 35 години кои го немаат решено своето прашање за домување.Вториот проект е Купи куќа за над […]

Вести

Груевски од Росоман: Нови 600 милиони евра субвенции за земјоделците

Нови 600 милиони евра субвенции за земјоделците или по 150 милиони евра годишно, државно субвенционирање на купувањето трактор, 80 процентно субвенционирање на изградба на систем „капка по капка“ и на […]