Ознака: рудари

Црна хроника

Еден загинат и двајца повредени рудари во Тораница

Вчера за време на минирање во рудникот Тораница во близина на Крива Паланка загина 57-годишен  рудар. Во несреќата се повредени уште двајца рудари, вработени во рудникот за олово и цинк, […]

Економија

Наместо на 58 рударите ќе се пензионираат на 50 години

Како што соопшти Министерството за труд и социјална политика рударите ќе можат да заминат во старосна пензија со навршување 40 години пензиски стаж за мажи, односно 35 години за жени. […]

Вести

Повредени двајца рудари во рудникот „Булмак“ во Добрево

Двајца рудари од Пробиштип се повредени во рудникот „Булмак“ во пробиштиското село Добрево.Полицијата денеска соопшти дека вчера околу 11:45 часот во Итната медицинска помош во Пробиштип се донесени Д.З. (34) […]

Вести

Денеска започнува исплатата на заостанатите плати на рударите од Злетово и Тораница

Денеска започнува исплатата на трите заостанати плати на рударите од Злетово и Тораница, од претходната стечајна постапка. Станува збор за плати кои што не биле исплатени од претходните сопственици.-Рударите може […]