Ознака: рудник

Вести

Над 160 рудари од најдлабокиот рудник во светот се заразени со КОРОНА ВИРУСОТ

Над 160 рудари од најдлабокиот рудник во светот се заразени со КОРОНА ВИРУСОТ Затворен за работа е најголемиот и најдлабок рудник за злато на светот – Мпоненг. Масовна е заразата […]

Вести

4 лица загинаа, има повредни и заглавени во јама

Најмалку четири лица загинаа при уривање на сводот во рудник за јаглен во југоистичната турска провинција Сирнак.Според претставник на ракводството на рудникот, при инцидентот се повредени најмалку тројца рудари, додека […]

Вести

Жителите на Босилово на референдум за рудникот Иловица

Жителите на општина Босилово денеска на рефенерендум се изјаснуваат дали се за или против работењето на рудникот за бакар и злато Иловица и дали се за или против отворање рудници […]

Вести

Груевски: Остварено ветувањето за рестартирање на Тораница и Добрево

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на социјалната мрежа Фејсбук објави одлична вест за македонските рудари – рестартирање на рудникот „Тораница“.Во продолжение интегрален текст од објавата на Груевски -Одлична вест за […]

Вести

Рудникот за олово и цинк „Тораница“ почнува со работа

Рудникот за олово и цинк „Тораница“ од Крива Паланка  повторно почнува со работа. Рестартирањето на рударскиот капацитет ќе биде одбележано денеска со симболичен настан во општината, во соработка со новиот […]

Вести

По 40 години ќе се гради рудник во Македонија: Комплексот во Казандол отвора нови 250 вработувања

Компанијата Сардич МЦ денеска во Казандол, Валандовско, го постави камен темелникот на рударскиот комплекс за производство на катоден бакар со што првпат по 40 години во Македонија ќе се гради […]

Вести

Груевски: Инвестицијата на „Сардич МЦ“ ќе отвори нови 250 работни места

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на социјалната мрежа Фејсбук објави дека денес започнува инвестицијата на Сардич МЦ за изградба на рударскиот комплекс Казандол за производство на катоден со која ќе […]