Ознака: рузмарин

Кулинарство

Пченкарни лепчиња со мед од рузмарин и лимон

Овој рецепт за пченкарни лепчиња доаѓа од домородните Американци, а погледнете како можете да ги подготвите и вие. Пченкарни лепчиња со мед од рузмарин и лимон Потребни состојки: За лепчињата: […]

Кулинарство

Јадење кое мириса на лето: Млади компирчиња со сенф и рузмарин

Доаѓа сезоната на младите компирчиња, а овој рецепт дефинитивно ќе ве воодушеви вам, но и вашите најблиски. Потребни состојки: • млад компир – количина по потреба • морска сол – […]

Живот

Рузмаринот може да ја зголеми способноста за помнење

Рузмаринот како традиционален лек се користи со векови за најразлични проблеми со здравјето, но најновите истражувања покажуваат дека помага и кај луѓе кои имаат проблеми со помнењето. Испитувањата покажуваат дека […]

Живот

Оваа билка ја имате во својот дом, а не сте ни свесни дека со неа може да излечите ќелавост, реума и уште низа други болести…

Станува збор за рузмарин, кој го успорува стареењето, одличен антиоксиданс, го подобрува крвотокот и циркулацијата…Може да го користите за лекување на главоболка, за подобрување на меморијата и стимулација на растот […]

Живот

Оваа билка ја имате во својата градина, а не сте свесни дека може да излекува ќелавост!

Многумина не се упатени во нејзините здравствени својства, но таа нашироко се користела и од страна на древните грци. Во прашање е рузмаринот, и повторно станува популарен во алтернативната медицина.Многумина […]