Ознака: русија

Сцена

Трагедија на настап: Пејачката паднала и починала на сцена (ВИДЕО)

Изразувајќи сочувство на семејството на починатата Фанија Кхаљилов, рускиот министер за култура објавил: “Не напушти одлична професорка, талентирана музичарка и пејачка. Пејачката била дел од татарската музичка група „Karlygach“со која настапувала […]

Живот

Страотни сцени: Во стан во Москва преполн со ѓубре и бубашваби пронајдено диво 5-годишно девојче, не знаело да зборува

Анорексичната петгодишна Љубов не умее ниту да зборува, а ѓерданчето и сраснало во вратот. Префрлена е на интензивна нега. Полицијата во специјални заштитни одела го спаси полуголото петгодишно девојче кое […]

Вести

Драстична мерка: Путин нареди цела Русија да биде исклучена од интернет!

Русија планира накратко да се исклучи од интернет во рамките на тестовите, односно подготовките на земјата за иднината сајбер војна. За време на тестот, податоците кои што ќе се разменуваат […]

Живот

Вонредна состојба во Русија: Поларни мечки во потрага по храна влегуваат во домовите (ВИДЕО)

На архипелагот Нова Земја прогласена е вонредна состојба поради инвазијата на поларни мечки, соопштуваат од регионалната влада на Архангелск. Одлуката да се прогласи вонредна состојба е донесена на 9. февруари. […]

Историја

Како МиГ-15 ја запре американската надмоќ на небото

Супериорноста на исклучителниот ловец МиГ-15 беше еден од клучните фактори кои доведоа до водството на руските пилоти во воздушната војна над Кореја. Военото воздухопловство на САД во септември 1950 година […]

Вести

Нов температурен рекорд во Русија: -63 степени во селото Ојмјакон

Руското село Ојмајкон кое се наоѓа во областа Јакутија на Сибир е едно од најстудените места во светот. На Фејсбук страната “Made in Russia” објавена е фотографија на која пишува […]

Вести

“Уапсен додека шпионирал”: американски државјанин уапсен во Москва пред новогодишните прослави

Американски државјанин беше уапсен за време на “шпионска акција” во Москва, соопшти Федералната служба за безбедност (ФСБ). Во моментов тој е притворен под сомневање за шпионажа. Агентите на ФСБ уапсија еден американски […]

Вести Свет

Во Русија од експлозија на гас се сруши станбена зграда

При уривање на станбена зграда во рускиот град Магнитогорск загинаа три лица, а околу 80 се водат како исчезнати. Според руското Министерство за цивилна заштита, вонредни состојби и справување со последиците […]

Занимливости Технологија

Видео: Проверени способностите на системот С-300 ПМ-2 „Фаворит“ против суперсоничниот ловец МиГ-31БМ

Во Екетеринбург беше изведена ненајавена воена вежба во која руските ракеташи кои ги опслужуваат ПВО-системите со голем дострел им се спротивставија на ловци-пресретнувачи МиГ-31БМ. Руските противвоздушни ракетни системи со голем […]

Вести Видео Свет

Авангард е страв и трепет. Путин го надгледуваше лансирањето на новата суперсонична ракета

Авангард е страв и трпет. Путин го надгледуваше лансирањето на новата суперсонична ракета. Новата руска ракета „Авангард“, може да носи и нуклеарни и конвенционални боеви глави. Денеска беше успешно извршена првата […]

Видео Контроверзни фајлови

Дали Русија може да изврши инвазија врз Европа? (видео)

Инфографик кој анализира дали Русија може да ја нападне Европа и каков ќе биде одговорот на НАТО. Во делови е помалку навивачки и помалку необјективно објаснето, па сепак решивме да […]

Видео Свет

Ракетата “Протон-М” го однесе рускиот воен сателит во орбита (ВИДЕО)

Видео во кое беше прикажано успешното полетување на руската ракета “Протон-М” со воен воен сателит беше пуштено во јавноста од државната вселенска корпорација Роскосмос во петокот наутро. Министерството објави дека […]