Ознака: русија

Вести

Русија: Во јуни тестирање на вакцина за коронавирус на луѓе

Тестирањата на новиот прототип на вакцини против новиот коронавирус на животните ќе бидат завршени кон крајот на април, а тестирањето на луѓе ќе почне во јуни, изјави Ринат Максјутов, генерален […]

Вести

Докторот со кој што Путин се ракуваше минатата недела е позитивен на КОРОНА

Докторот со кој што Путин се ракуваше минатата недела е позитивен на КОРОНА Денис Проценко (44) ја предводи болницата за инфективни болести „Комунарка“ во Москва, која Путин ја посети минатата […]

Вести

Најдоа ли лек за КОРОНА ВИРУСОТ во Русија?

Најдоа ли лек за КОРОНА ВИРУСОТ во Русија? Федералната медицинско-биолошка агенција (ФМБА) претстави препарат за лекување на новиот коронавирус, соопшти информативната служба на агенцијата. „Потпирајќи се на кинеското и на […]

Вести

Русија им предаде на 13 земји тест-системи за откривање коронавирус

„Роспотребнадзор“ им предаде на 13 земји тест-системи за спроведување повеќе од 100 илјади испитувања за коронавирусна инфекција COVID-19. „Роспотребнадзор“ веќе предаде изработени од БУН ГНЦ ВБ „Вектор“ тест-системи за спроведување […]

Занимливости

Продажбата на презервативи во Русија скокна 31% за недела дена поради пандемијата на коронавирус

Продажбата на презервативи во Русија скокна 31% за недела дена поради пандемијата на коронавирус Граѓаните очигледно сериозно ги сфатија препораките за самоизолација и карантин. Во Русија поради пандемијата на коронавирусот […]

Вести

Шокантно – 9 ЕУ држави му забраниле прелет на рускиот авион со помош за Италија

Шокантно – 9 ЕУ држави му забраниле прелет на рускиот авион со помош за Италија. Истражував за вас. Го најдов оригиналниот твит на кој има огромни број на реакции од […]

Вести

Путин во посета на болница каде што се лечат заразени со КОРОНА ВИРУС (видео)

Путин во посета на болница каде што се лечат заразени со КОРОНА ВИРУС. Овој политичар упорно ги поместува границите на тоа како треба да се практиција политиката. Се облече во […]

Вести

Во Русија оздравеа девет пациенти заразени со коронавирус

Според најновите податоци на оперативниот штаб, во земјата се регистрирани 199 случаи на зараза. Во Русија веќе се пуштени од болница девет пациенти кои претходно биле заразено со коронавирус. Ова во петокот […]

Вести

Руската вакцина против коронавирус ќе биде достапна дури кон крајот на 2020 година

Руската вакцина против новиот коронавирус SARS-COV2 кој ја предизвикува заразната болест COVID-19, според прогнозите на стручњаците, би можела да се појави во последното тримесечје на оваа година. Ова го соопшти […]

Вести

„Јандекс“ стартуваше онлајн мапа на ширењето на коронавирусот во светот

Руската IT-компанија „Јандекс“ стартуваше онлајн мапа на која во реално време може да се види ширењето на заразата од коронавирусот во светот.   Коронавирусот (COVID-19) продолжува да се шири. На листата и […]

Вести

Во Русија најавен нов тест за КОРОНА вирусот кој ги дава резултатите за половина час!

Технологијата овозможува масовно и брзо тестирање надвор од лабораторија и добивање точен резултат во рок од 30 минути. Рускиот фонд за директни инвестиции одобри инвестирање во производство на системи за […]