Ознака: русија

Вести

Заедничка вежба на турски и руски воени бродови во Црно Море

Бродови на руската црноморска флота и на турските вонопоморски сили одржаа заедничка поморска вежба во Црно Море по посетата на турските морнари на Новоросијск, пренесе ТАСС.Прес службата на Црноморската флота […]

Вести

Европските лидери испраќаат пораки со поддршка за Русија по нападот во Санкт Петербург

Европски претставници упутија пораки со поддршка до рускиот народ по експлозијата во еден од вагоните на метрото во Санкт Петербург.  Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика […]

Вести

Путин ги добил извештаите на специјалните служби за експлозијата во метрото во Санкт Петербур

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека ги добил извештаите на специјалните служби за експлозијата во метрото во Санкт Петербург, пренесе ТАСС.Веќе разговарав со шефовите на специјалните служби, со директорот на […]

Вести

МАКЕДОНИЈА НА РУСКАТА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЈА: Репортерот на „Росија 1“ влезе во дувлата на Сорос во Македонија!

Руската национална телевизија и репортерот Антон Љадов, истиот оној кој влезе во џамиите и терористичките дувла во Косово, Македонија, Србија, Црна Гора и Албанија, минатата недела ги сними дувлата на […]

Вести

Путин побара Русија да ги заштити националните интереси на Арктикот

Рускиот претседател Владимир Путин од Министерството за одбрана на Русија и од Федералната служба за безбедност побара да ги заштитат националните интереси на Русија на Арктикот.-Министерството за одбрана, Федералната служба […]

Вести

Терористички напад во воената база во Русија- Повредени шест војници а напаѓалите убиени

Шест војници загинаа, а десет се повредени во терористичкиот напад на воена база во руската република Чеченија.Моментално се спроведува идентификација на терористите, додека армијата се обидува да ја деминира целата […]

Вести

МАКЕДОНИЈА ТРЕБА ДА СЕ ПОДЕЛИ ПОМЕЃУ СОСЕДИТЕ: Лавров предупреди уште пред две години за планот на Рохрабакер

Пред скоро две години, министерот за надворешни работи на Руската Федерација пред Советот на Федерацијата одржа говор кој откри шокантни факти и работи кои и се припремаат на Македонија.„Сега во […]