Ознака: русија

Вести

Телото на убиениот руски амбасадор пристигна во Москва

Посмртните останки на рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов, кој беше убиен вчера во Анкара, вечерва беа префрлени во Москва.Ковчегот со телото на Карлов на московскиот аеродром „Внуково“, меѓу останатите, […]

Вести

Убиен напаѓачот на рускиот амбасадор во Турција

Напаѓачот на рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов беше „неутрализиран“ од турските безбедносни сили, објавија турските медиуми.Според очевидец на нападот, мажот кој пукал во рускиот амбасадор извикувал „Алепо“ и „одмазда“. […]

Вести

МНР на Русија: Да се почитува волјата на гласачите во Македонија

Предвремените парламентарни избори во Република Македонија на 11 декември 2016 година, и покрај исклучително напнатата политичка ситуација, се одржаа во мирна атмосфера. Меѓународните набљудувачи, меѓу кои беше и група руски […]

Вести

Руските агенции за безбедност уапсија 12 лица осомничени за тероризам

Руските агенции за безбедност уапсија 12 лица осомничени за учество во терористичка организација.Московскиот огранок на Министерството за внатрешни работи соопшти дека осомничените барале луѓе за да ги врбуваат за членство […]

Црна хроника

Десет деца ги изгубија животите во страшна несреќа помеѓу камион и автобус

Во сообраќајна несреќа во централна Русија животот го загубија десетмина руски гимнастичари и двајца тренери. Автобусот кој ги возел гимнастичарите излетал од патот на 30 километри од градот Ханти-Мансијск и голем […]

Видео

ВИДЕО: Влегле во руски бункер во кој може да се смести цела Москва и налетале на подземно царство!

Минатиот месец во Русија е спроведена вежба на цивилната заштита во случај на нуклеарна војна. Биле унапредени и подземни бункери каде може да се смести населението на Москва.„Би-Би-Си“ имаше прилика […]