Ознака: русија

Вести

Бајден ги обзнани санкциите за гасоводот Северен тек 2

САД ќе воведат санкции кон операторот на гасоводот Северен тек 2 и ќе ги насочат своите највисоки раководители со лични ограничувања, рече претседателот Џо Бајден во изјавата во средата. „И […]

Автомобилизам

Топ 10: Кои автомобили се најбарани во Русија?

Lada сè уште доминира, но неколку модели на корејски брендови беа меѓу десетте најпродавани. Најпродаваниот автомобил во Русија е повторно Lada Granta. Во февруари, 9.790 примероци од овој модел им […]

Вести

Навални уапсен на аеродром и спроведен во затвор

– Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој беше приведен вчера при пристигнувањето на московскиот аеродром Шереметјево, е спроведен од транзитната зона на аеродромот до блиска полициска станица, објави неговиот соработник Иван […]

Кулинарство

Подобра и од француска: Хит салата од 70-те која Русите ја јадат за време на празниците

Мимозата Русите сметаат дека е ремек дело на советската кујна затоа што уште од 70-те години е задолжителна за поставување на маса во текот на празниците. Од популарната руска салата […]

Живот

18 годишно момче замрзна во својот автомобил во Русија на температура од -50 степени целзиусови

Mомчето заедно со уште еден свој другар кој преживеал, со автомобил се изгубиле во областа со екстремно ниска температура. Tаа изнесувала минус 50 степени целзиусови а греењето во автомобилот се […]

Кулинарство

Ова е единствениот рецепт за руска салата: Русите ја подготвуваат на малку поразличен начин од нас

Денеска ќе ви го претставиме традиционалниот и оригинален рецепт за руска салата. Традиционалниот рецепт за руска салата е малку поразличен од оној на кој што сме навикнале да го приготвуваме. […]

Скопје

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЦЕНТАР И РУСКИОТ АМБАСАДОР ЗАСАДИЈА САДНИЦИ ВО ЗНАК НА ПРИЈАТЕЛСТВО ВО ПАРКОТ НА СЕЌАВАЊЕТО

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ и амбасадорот на Руската Федерација Н.Е. Сергеј Баздникин, денеска засадија 10 садници од видот јавор и со овој чин го најавија хортикултурното уредување на […]