Ознака: русија

Вести

Руските медиуми јавуваат: „Путин се подготвува за нуклеарна војна! Се градат бункери низ цела Русија!“

Руските медиуми ја пренесоа веста дека бункерите, кои се способни да ги издржат ударите на атомска бомба, интензивно се градат низ Русија, а американските известувачи се убедени дека Путин се […]

Вести

Денеска пристигнува руската донација за поплавените подрачја

Авион со донација од Руската федерација се очекува да пристигне денеска во вечерните часови во Македонија, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување.Донацијата ќе содржи пет мобилни генератори од 10 kwt, […]

Вести

Меркел: Во интерес на Германија е да се укинат сакнциите кон Русија, но под еден услов

Германската канцеларка Ангела Меркел порача дека во интерес на Германија е да се укинат санкциите кон Русија, но за тоа постои само еден услов.-Кога ќе видиме напредок во согласност со […]

Вести

Поранешен шеф на Пентагон: Светот никогаш не бил волку блиску до нуклеарна војна

Поранешниот американски министер за одбрана Вилијам Пери, смета дека светот е на прагот на ново нуклеарно вооружување.Тој во интервју за виенскиот весник „Пресе“ изјави дека постојат две последици од најавите […]

Вести

Кери и Лавров во маратонски 12-часовни разговори за Сирија

Шефовите на дипломатиите на Русија и САД Сергеј Лавров и Џон Кери во Женева разговараа повеќе од 12 часа за соработката на евоен и хуманитарен план во Сирија.После маратонските разговори, […]

Вести

Русија испраќа хуманитарна помош за поплавените подрачја

Хуманитарна помош од Руската Федерација, наменета за поплавените подрачја, утре ќе пристигне на Аеродромот „Александар Велики“ во Скопје.Помошта се состои од мобилни дизелни и бензиски генератори со моќност од 5 […]

Останати спортови

Потврдено: На Русија и се забранува учеството на Параолимписките игри во Рио

Арбитражниот суд за спорт соопшти денеска дека ја потврдил одлуката на Интернационалниот параолимпски комитет (ИПЦ) со која на Русија и се забранува учеството на Игрите што почнуваат на 7. септември […]