Ознака: русија

Вести

Русија поради Сирија ги обвинува САД за двојни стандарди

Русија во петокот ги обвини Соединетите држави за двојни стандарди по прашањето на конфликтот во Сирија, обвинувајќи ја администрацијата во Вашингтон за блокира на изјават ана Советот за безбедност при […]

Вести

Русија поради Сирија ги обвинува САД за двојни стандарди

Русија во петокот ги обвини Соединетите држави за двојни стандарди по прашањето на конфликтот во Сирија, обвинувајќи ја администрацијата во Вашингтон за блокира на изјават ана Советот за безбедност прид […]

Вести

Русија и Бразил ќе соработуваат во одбраната и нуклеарната технологија

 Рускиот премиер Дмитриј Медведев се средна со бразилската претседателка Дилма Русеф во средата со која ќе води разговори за соработката на полето на одбраната и нуклеарната технологија.Во средата рускиот премиер […]

Вести

Русија смета дека сирискиот конфликт ќе доведе до меѓусебно уништување

 Русија ги предупреди во средата и сирискиот режим на претседателот Башар ал-Асад и вооружената опозиција дека продолжувањето на воените судири може да доведе до „меѓусебно уништување“.„Ниедна страна во судирот не […]

Вести

Од Русија илегално изнесени 49 милијарди долари

Државјаните на Русија илегално изнеле 49 милијарди долари надвор од земјата минатата година, што одговара на 2,5 отсто од бруто-домашниот производ, изјави гувернерот на руската централна банка Сергеј Ињатијев.„Тоа се […]

Вести

Русија се спротиставува на изведување на сириските челници пред Хашкиот трибунал

Висок руски функционер порача во вторникот дека Москва во овој момент нема да ги поддржи повиците осомничените за воени злосторства од редовите на сириската власт да бидат предадени на постојаниот […]

Вести

Изградбата на антиметеорски штит би ја чинело Русија две милијарди долари

Две милијарди долари и се потребни на Русија за изградба на систем за одбрана од метеори, изјави во понеделник Лидија Рихлова, шефица на одделението на Астрономскиот институт на Руската академија […]

Вести

Руски научници тврдат дека нашле делови од метеорот

Руски научници тврдат дека нашле делови од метеорот кој во петокот падна врз делови на Урал. Деловите од метеорот биле пронајдени околу замрзнатото езеро во Чељабинската област. Руските власти во […]