Ознака: русија

Вести

Русија жестоко ги нападна Кипар и ЕУ поради данокот на заштедите

Руските власти ги обвинија Кипар и земјите членки на еврозоната за нарушување на правата на сопственост и ѝ се заканија на островската медитеранска земја со влошување на односите во очајничките […]

Вести

Западот и Русија се договараат за сириските преговарачи

Французите и Американците работат со Русите на составување список од сириски функционери кој би вил прифатлив за преговорите со сириската опозиција, изјави во вторникот францускиот министер за надворешни работи Лорен […]

Вести

Путин ѝ нареди на рускаа армија да се прилагоди за надворешни закани

Рускиот претседател Владимир Путин му нареди во средата на воениот врв итно да ги подобри состојбите во вооружените сили во текот на неговиот претседателски мандат, бидејќи, како што рекол, Русија […]

Вести

Русија поради Сирија ги обвинува САД за двојни стандарди

Русија во петокот ги обвини Соединетите држави за двојни стандарди по прашањето на конфликтот во Сирија, обвинувајќи ја администрацијата во Вашингтон за блокира на изјават ана Советот за безбедност при […]

Вести

Русија поради Сирија ги обвинува САД за двојни стандарди

Русија во петокот ги обвини Соединетите држави за двојни стандарди по прашањето на конфликтот во Сирија, обвинувајќи ја администрацијата во Вашингтон за блокира на изјават ана Советот за безбедност прид […]

Вести

Русија и Бразил ќе соработуваат во одбраната и нуклеарната технологија

 Рускиот премиер Дмитриј Медведев се средна со бразилската претседателка Дилма Русеф во средата со која ќе води разговори за соработката на полето на одбраната и нуклеарната технологија.Во средата рускиот премиер […]

Вести

Русија смета дека сирискиот конфликт ќе доведе до меѓусебно уништување

 Русија ги предупреди во средата и сирискиот режим на претседателот Башар ал-Асад и вооружената опозиција дека продолжувањето на воените судири може да доведе до „меѓусебно уништување“.„Ниедна страна во судирот не […]