Ознака: русија

Вести

Од Русија илегално изнесени 49 милијарди долари

Државјаните на Русија илегално изнеле 49 милијарди долари надвор од земјата минатата година, што одговара на 2,5 отсто од бруто-домашниот производ, изјави гувернерот на руската централна банка Сергеј Ињатијев.„Тоа се […]

Вести

Русија се спротиставува на изведување на сириските челници пред Хашкиот трибунал

Висок руски функционер порача во вторникот дека Москва во овој момент нема да ги поддржи повиците осомничените за воени злосторства од редовите на сириската власт да бидат предадени на постојаниот […]

Вести

Изградбата на антиметеорски штит би ја чинело Русија две милијарди долари

Две милијарди долари и се потребни на Русија за изградба на систем за одбрана од метеори, изјави во понеделник Лидија Рихлова, шефица на одделението на Астрономскиот институт на Руската академија […]

Вести

Руски научници тврдат дека нашле делови од метеорот

Руски научници тврдат дека нашле делови од метеорот кој во петокот падна врз делови на Урал. Деловите од метеорот биле пронајдени околу замрзнатото езеро во Чељабинската област. Руските власти во […]

Занимливости

Видео: Кој во петокот го спаси светот од катастрофа?

Спектакуларниот феномен од  петокот очекувано предизвика подеднакво спектакуларни теории бидејќи во  природата на многу луѓе е да гребнат под површината и кога тоа има смисла и кога нема. Како што […]

Занимливости

Русите веќе продаваат парчиња од паднатиот метеор

Делови од метеорот што падна врз Чељабинск веќе се продаваат на некои руски интернет страници. „Евтино продавам делови од метеорот, подоцна ќе објавам фотографии“, напишал еден Русин.Колкава ќе биде цената […]

Вести

Метеорскиот дожд на Урал не е поврзан со астероидот 2012 DA14

 Научниците објавија дека метеорскиот дожд на Урал и астероидот 2012 DA14 кој во петокот малку пред 20.30 часот треба да мине покрај Земјата на само 27.680 километри оддалеченост не се […]