Ознака: салмонела

Живот

Популарниот пијалак кој во себе “крие“ салмонела: Ова е убедливо најлошата бактерија која може да биде фатална

Љубителите на кисели коктелите кои во себе содржат јајца треба да внимаваат на начинот на кој тие се прават или пак самите си ги прават затоа што овие популарни напитоци […]

Македонија

Да бидеме претпазливи: Топлото време донесе и труења од храна-најчеста причина е салмонела

Со високите температури почнаа и труењата со храна. Изминатите денови неколку граѓани кои консумирале домашно подготвена храна која не била чувана во соодветни услови со симптоми на гадење, повраќање и […]

Вести Македонија

Виничани затруени со салмонела

Од петокот до вчера вкупно 215 лица побарале лекарска помош, а најголемиот дел се пожалиле дека во петокот јаделе од иста сендвичарница. Половината од затруените се вработени во виничка компанија […]

Вести

Бројот на лица затруени со салмонела во земјите од Европската унија е зголемен

Бројот на случаи на лица затруени со салмонела во земјите од Европската унија е зголемен за три отсто во однос на 2014 година, соопштија денеска претставниците на Унијата за безбедност […]

Вести

Внимавајте што јадете на горештините – пеколот носи салмонела и ешерихија коли

Труење од недоволно обработено месо, расипан мајонез или неизмиено овошје е најчестата појава во летните месеци. На инфективните одделенија засега има само поединечни случаи на интоксикација со храна. Но епидемиолозите […]

Вести

АХВ: Во Македонија нема пилешко бразилско месо со салмонела

Во Македонија нема пилешко месо со големи количини салмонела, смируваат од Агенцијата за храна за и заветеринарство (АХВ) откако албанските власти запленија 26 тони пилешко месо, увезено од Бразил, откако утврдиле […]

Живот

Подготвувала појадок за своите деца и ги УБИЛА поради грешка која сите ја правиме!

Хосефина, мајка на две деца  од Мексико, подготвувала  појадок за своите деца. За тоа  време децата  се подготвувале за  училиште. За време на подготвувањето на храната, Хосефина  цело  време му […]