Ознака: самозапалување

Црна хроника

И трет Бугарин почина по самозапалување

Третиот Бугарин кој неодамна се самозапали во знак на протест им подлегна на повредите во неделата, соопштија од болницата во Пловдив.Педесет итригодишниот Венцислав Василев, невработен, татко на пет деца кои […]

Црна хроника

На Тибет ново заеднички самозапалување на две момчиња

Две тибетски момчиња, на 17 и 18-годишна возраст, заедно се запалиле во тибетската област на Кина, соопштија невладините организации.Седумгодишниот Ринчен и 18-годишниот Санам Дардје, поранешни соученици од основно училиште ја […]

Вести

Обид за самозапалување на аеродромот во Рим

Државјанин на Брегот на слоновата коска кого италијанските власти го протерале од земјата се обидел да се самозапали во четвртокот наутро на римскиот меѓународен аеродром „Леонардо Давини“ кај Фјумичино, во […]

Вести

Протести поради кинеската управа во Тибет, 100 обиди за самозапалување

Канцеларијата на духовниот водач на Тибетанците Далај Лама потврди дека имало обид за самозапалување на будистички свештеник во Непал во средата кој е 100-от ваков израз за отпор од 2009 […]