Ознака: САНКЦИИ

Вести

ЕУ им воведе санкции на Путин и Лавров

Европската унија официјално воведе санкции за рускиот претседател Владимир Путин и неговиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, обвинувајќи ги за кршење на суверенитетот на Украина откако Москва започна воена […]

Вести

Бајден ги обзнани санкциите за гасоводот Северен тек 2

САД ќе воведат санкции кон операторот на гасоводот Северен тек 2 и ќе ги насочат своите највисоки раководители со лични ограничувања, рече претседателот Џо Бајден во изјавата во средата. „И […]

Вести

Кој ќе работи незаконски во недела, под казна нема да работи 15 дена: Шахпаска за санкциите за работодавачите

Ласовска од ВМРО-ДПМНЕ, од друга страна, ги оцени како популистички измените во Законот за работни односи, со што, како што вели, власта сака да ги избегне посериозните теми кои во […]

Вести

МВР: Изречени се вкупно 301 санкција за непочитување на правилата и прописите во сообраќајот

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени […]

Свет

Се стега обрачот околу Лукашенко: Балтичките земјии “удрија шамар” на ЕУ и први почнаа да воведуваат санкции

Литванија, Летонија и Естонија воведоа санкции и забранија влез во земјата на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, а истата мерка е донесена и за уште 29 белоруски функционери. Трите земји-членки на […]

Вести

Истрага и санкции за забавите на кои не се почитуваат здравствените протоколи Истрага и санкции за забавите на кои не се почитуваат здравствените протоколи

Нови 127 случаи позитивни на коронавирусот вчера беа регистрирани од направени 904 тестирања. Во претходното деноноќие беа регистрирани и осум починати, а оздравени 83 пациенти. Од осумте починати, пет пациенти […]

Вести

Санкции за охриѓани кои изнајмиле станови, а ги прекршиле препораките

Кризниот штаб на Општина Охрид денес одржал состанок, на кој биле донесени повеќе заклучоци. На истиот присуствувал и раководителот на Подрачната единица на Државен инспекторат во Охрид. Од таму информираат […]