Ознака: саудиска арабија

Вести

За невакцинираните нема аџилак во Мека, одлучи Саудиска Арабија

Муслиманите кои не сакаат да се вакцинираат против COVID-19 нема да можат да дојдат во Мека на годишниот аџилак. Вака одлучија здравствените власти во Саудиска Арабија. Својата одлука Министерството за […]

Вести

Саудиска Арабија го забрани аџилакот во Мека поради коронавирусот

Саудиска Арабија го забрани аџилакот во Мека поради страв од ширење на коронавирусот, објави денеска државната новинска агенција, повикувајќи се на неименуван официјален претставник од Министерството за внатрешни работи кој […]

Занимливости

Жените во оваа држава во предбрачен договор го ставаат правото да возат кола

Жените во Саудиска Арабија го ставаат правото да возат автомобил во нивниот предбрачен договор, заедно со правото да имаат свој дом, работа или да се образуваат. Брачниот договор им дава […]

Свет

Е, ова е вистински пекол, температури од +63 степени

Фотографии од стопени делови на автомобили заради високите температури кои во Кувајт го достигнаа својот максимум кој до сега не е забележан, се споделуваат на социјалните мрежи. Измерени се +63 […]

Вести

Саудиското МВР создаде апликација со која мажите можат да ги следат сопругите и ќерките

Министерството за внатрешни работи на Саудитска Арабија создаде апликација за паметни телефони, која им дозволува на мажите „заштитници“ да го следат движењето на жените „зависнички“ од нив и да го […]

Живот

Суд во Саудиска Арабија забрани венчавка оти момчето било музичар

Државјанка на Саудиска Арабија загуби судски процес против своето семејството, кое и забранува да се омажи за нејзин сонародник, со аргумент дека избраникот има лоша репутација бидејќи свири на музички […]

Вести

Си-ен-ен со нови докази за американските бомби што убиваат цивили

Откако Си-ен-ен минатиот месец објави истражувачка статија во која докажува дека во саудискиот напад врз автобус со студенти во Јемен се користени американски бомби, денес објави напис со нови докази […]

Занимливости

Во оваа земја добивате по 50.000 долари од државата и тоа неколку пати во животот

Во Саудиска Арабија во неколку наврати, баш пред масовните демонстрации против тамошните власти, се случи нешто што луѓето ги одврати од улиците. Саудискиот крал одлучи на секој граѓанин да му […]