Ознака: сведочење

Вести

Сопственикот на „Урбан инвест“ дал 15 000 евра на рака за партијата, по наредба на Јанакиески и Божиновски – случај ТАЛИР

Сопственикот на „Урбан инвест“ дал 15 000 евра на рака за партијата, по наредба на Јанакиески и Божиновски – случај ТАЛИР. Бидејќи Груевски е во бегство во Унгарија, му се […]

Вести

Сведочеше хирургот: Боки 13 имаше 130 килограми, а сакаше да дојде до 70

Хирургот Тони Јосифовски кој го оперирал два пати обвинетиот во „Рекет“, Бојан Јовановски, како сведок предложен од него, одговори дека во 2016 и 2018 година два пати се сретнал со […]

Вести

Поранешни функционери ќе сведочат во „Монструм“

Повторената судска постапка за предметот „Монструм” во Кривичниот суд во Скопје продолжува со искази на сведоците Синиша Алексовски, Сашо Мијалков, Блерим Беџети и Муса Џафери. Потребата од нивното сведочење произлегува […]

Избор на уредникот

Доказ: Лила лаже!

КОГА ЛИЛА ЛАЖЕ Колку што јас се разбирам од сведочења во кривични предмети, а подоста се разбирам бидејќи последните години се изнаслушав сведоци што лажат, денешното сведочење на процесот од […]

Вести

Катица Јанева ја извреѓа Лиле Стефанова во суд

Како сведок на Обвинителството во случајот против Јанева и Боки 13, обвинителката Стефанова образложи кога се случил пресвртот во случајот “Империја”, во кој осомничен е и бизнисменот Орце Камчев. Притисоци […]

Вести

Патник сведочи за хорор во авион на „Туркиш Ерлајнс”: За малку ќе се срушевме над Скопје!

Патниците на Туркиш Ерлајнс, доживеа невидина драма, која цел живот ќе ја паметат, на летот од Истанбул за Скопје. За неуспешниот лет на скопскиот аеродром и пренасочувањето кон приштинскиот, без […]

Македонија

Улогата на обвинетиот Нинџа во УБК и се за упадот на 27 април, според денешните изјави

Почнувајќи од случувањата во 2015. година обвинетиот Александар Василевски – Нинџа утринава ја почна својата одбрана на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април минатата година. Тој објаснуваше […]

Сцена

Дадилката на Наташа Беквалац сведочеше пред судот

Српските медиуми јавуваат дека дадилката на Наташа Беквалац денес сведочела на суд, во врска со физичкиот напад кој пред неколку месеци се случи во станот на пејачката кога Беквалац беше […]

Вести

Синот, зетот и шефот на кампањата на Трамп ќе сводочат пред сенатски комитети

Најстариот син на американскиот претседател, Доналд Трамп, Доналд Трамп помладиот и поранешниот шеф на неговата предизборна кампања, Пол Манафорт, на 26 јули ќе сведочат пред Комитетот за правосудство на американскиот […]

Сцена

НА ОВА СЕ ЧЕКАШЕ: Прозборе малата Јана, еве што кажа за ноќта кога исчезна нејзината мајка

-Тато тргна ја бара и почна да ја довикува. Јас се уплашив бидејќи не можев да го стигнам….Јана Марјановиќ, петгодишната ќерката на монструозно убиената Јелена Марјановиќ од Борча, ѝ рекла […]