Ознака: сведоштва

Балкан

Сведоштва од земјотресот во Петриња: „Ѕидовите и мебелот ‘играа’ околу нас“

Хрватска два дена ја потресуваат земјотреси. Најпогоден е градот Петриња, каде токму во ова време во посета беше соработникот на Дојче веле, Матијас Грим. Сведоштва од прва рака. Кога во […]

Видео

ЕЛИЗАБЕТА ГО ПОБЕДИ ВИРУСОТ: Сакам на луѓето да им ги објаснам симптомите и што да очекуваат

Елизабетa Шнајдер (37) од Сиетл, Вашингтон, го „добила“ вирусот на една куќна забава. Таа така верува бидејќи неколку дена по забавата, неколку нејзини пријатели кои биле присутни во куќата се […]

Видео

КОД – сведочењето на Нинџа и другите кои се дел од 27 априлските настани

КОД – сведочењето на Нинџа и другите кои се дел од 27 априлските настани. Интересна сторија и декомпозиција како и што се случило за време упадот во Парламентот и деновите […]

Вести Историја

Промоцијата на првиот и вторниот том од зборникот документи „Илинденски сведоштва“

Промоцијата на првиот и вторниот том  од зборникот документи „Илинденски сведоштва“ – Ве информираме дека Државниот архив на Република Македонија организира промоција на првиот и вториот том од зборникот документи […]

Вести

Во Штип промовирана едицијата „Црните страници на УДБА“

Во Домот на млади во Штип денеска беше промовирана едицијата „Црните страници на УДБА“ во издание на Државниот архив на Македонија. Ангел Костадинов, Панче Смилевски, Трајче Спасовски, Драган Срцев, Коце […]

Вести

Фељтон: Црните страници на УДБА – Елиминацијата на ВМРО по 1945 година – Том I

„Црните страници на УДБА“ е сведоштво за едно време, бурно време. Период во кој била супресирана каква било мисла што излегувала надвор од „дозволеното“ мислење на номенклатурата на власт. Дали […]