Ознака: Света Со

Свет

Света Софија станува џамија, Ердоган потпиша нов декрет

Турскиот претседател,  Реџеп Тајип Ердоган потпиша нов декрет со кој културниот објект изграден во IV-тиот век од музеј ќе преминине да врши муслиманска богослужба. Ердоган го потпиша указот откако турскиот Високиот […]