Ознака: Светска Банка

Вести

Македонија е најсиромашна на Балканот и во Европа, според Светска банка

Со 52.210 долари богатството по глава на жител, Македонија е меѓу последните на Балканот и во Европа. Ова го покажува најновиот извештај на Светската Банка „Променливото богатство на нациите“ кој […]

Економија

Годинава долгот на Македонија ќе достигне 50 проценти очекува Светска банка 

Денес од Канцеларијата на Светска банка во Скопје беше соопштено дека се очекува јавниот долг во Р. Македонија годинава да достигне до 50 проценти. Ова е оценката на оваа меѓународна […]

Вести

Светот се движи кон катастрофа, предупредува претседателот на Светска банка

Светот се движи кон катастрофа, затоа што надежта на луѓето се соочува со иднината во која милиони работни места се автоматизирани, предупреди претседателот на Светската банка, Џим Џонг Ким.– Ако […]

Контроверзни фајлови

ПОЧНА БУДЕЊЕТО: Боливија стана првата земја од Јужна Америка која ги затвори вратите на Ротшилдовите банки!

Боливија стана најновата земја која ги исфрли банките на Ротшилд од својата земја, а претседателот Ево Моралес најави дека Боливија повеќе нема да реагира на притисокот и финансиските уцени од […]

Вести

Ѓорѓиев: Извештајот на Светска банка е потврда за успехот на владините економски политики

За значењето од извештајот на Светската банка и големиот успех кој на него е нотиран за Македонија, портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев говореше во вестите на Канал 5 телевизија.-Се работи […]

Вести

Светска банка, експертите и медиумите од регионот со признание за позициите на Македонија на Дуинг бизнис, само на СДСМ му пречи успехот

Македонија е повторно еден од водечките реформатори во светот. Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ постигнува економски резултати кои не остануваат незабележани во глобални рамки. Светска банка во својот последен „Дуинг бизнис“ […]

Вести

Средба помеѓу Арсовска и Хеемскерк: Светска банка со инструменти за поддршка на инвестиции и развој

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) Данела Арсовска, денеска се сретна со извршниот директор на Светска банка, Френк Хеемскерк.Како што соопшти ССК, Арсовска го запозна Хеемскерк со […]

Вести

Димитриев се сретна со Хеемскерк: Светската Банка со позитивни оцени за економските политики на Владата

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите, Емил Димитриев, денеска оствари средба со Франк Хеемскерк, извршен директор во Светската Банка.Соговорниците изразија задоволство од позитивните односи помеѓу двете […]

Вести

ЕУ, СБ и ООН ќе помагаат во санирање на штетите од поплавите

Европската унија и Светска банка заедно со агенциите на ООН во земјата одговорија на барањето на Владата за помош во справувањето со штетата предизвикана од катастрофалните поплави.Како што се наведува […]

Вести

СВЕТСКИ ФИНАНСИСКИ КОЛАПС: Анонимуси соборија системи на 9 банки на Ротшилд!

Кампањата на Анонимуси против глобалниот банкарски картел под називот OpIcarus, продолжува понатаму.Тие срушија девет Централни банки Ротшилд кои сега се офлајн од причина што веруваат дека се глобален финансиски систем […]

Вести

Светска банка ја смени одлуката: ќе ги финансира капиталните проекти во Македонија без да чека избори

Светска банка на Македонија и ги стави на располагање средствата од Проектот за подобрување на општински услуги 2. Ова значи дека Македонија од денеска има пристап до овие средства од […]