Ознака: свет

Вести

Над четири милиони заразени со коронавирус во светот, преку 278 илјади луѓе починаа

Над четири милиони заразени со коронавирус во светот, преку 278 илјади луѓе починаа Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина четири милиони, објави веб-страницата Ворлдометерс. Починаа повеќе од 278 […]

Вести

Ова се најновите податоци со состојбата со коронавирусот во светот до 13 часот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 2.934.651 лице. Од нив починале 203.684, а оздравеле 840.765 луѓе. – Во Германија потврдени се уште 1.737 пациенти заболени […]

Вести

Околу 92 отсто од заразените со Ковид-19 се излекувани

Околу 92 процента од заразените со новиот коронавирус во Кина се излекувани и нивниот број во последните недели се зголемува, изјави портпаролот на СЗО, Тарик Јазаревич. Од 81.000 заболени случаи […]

Живот

Светот беше предупреден во 2015 за коронавирусот кој се подготвува во кинеска лабораторија- сепак Италија направи голема грешка

Прилог емитуван на 16 ноември 2015 година на италијанската телевизија РАИ 3 овие денови предизвика бура од реакции во Италија, но и пошироко. Имено станува збор за документарната емисија „Леонардо“ […]

Живот

Познато кој бил првиот пациент заразен со Корона: Жената од каде што тргна опасниот вирус

Според „Дејли меил“, првото лице за кое било откриено дека е заразено со КОВИД 19, врз основа на увид во доверливи документи добиени од медиумите, била 57-годишната Веи Гушијан, продавачка […]