Ознака: Св. Наум Охридски

Живот

Чудата на Св. Наум Охридски – Исцелител и просветител на македонскиот народ

Ако свети Климент Охридски остана во споменот на народот со својата просветителска дејност, со подучување на народот не само на пишување и читање, туку и на други корисни работи, свети […]

Вести

Денеска е Св. Наум Охридски

Свети Наум е најблискиот соработник на свети Климент, првиот словенски епископ. Во делото на просветувањето на Словените со евангелската вистина тој учествуваше како учител, а потоа и како свештеник. Десетина […]

Македонија

Градска болница “Св.Наум Охридски“ и ГОБ “8 Септември“ за граѓаните, Клинички центар за папата

За време на посетата на папата Франциск, пациентите од целата држава непречено ќе ги добијат сите потребни здравствени интервенции и со посебен план на Министерството, соодветно ќе се одговори на […]

Македонија

Во охридско училиште се пукало со пиштол

Попладнево во охридската полиција било пријавено пукање од огнено оружје во Општинскиот електромашински центар “Св. Наум Охридски“, објави порталот “Охридњуз“. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димовски ја потврди информацијата, и […]

Живот

Денес e Свети Наум Охридски Чудотворец

Свети Наум Охридски Чудотворец (са. 830 – 23 декември 910) – средновековен словенски научник, писател, учител, и еден од основоположниците на словенската писменост и македонската писменост и просвета. Св. Наум […]

Црна хроника

Маж почина пред Градската болница „Св. Наум Охридски“

Шеесет и шест годишен маж од битолско починал вчера утрината на клупите пред Градската болница „Св. Наум Охридски“.Од полицијата денес информираат дека случајот кај нив бил пријавен вчера околу 13:10 […]

Вести

Денеска се празнува Св. Наум Охридски – исцелител и просветител на македонскиот народ

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 20 јуни. Денеска е Св. Наум Охридски.Свети Наум е најблискиот соработник на свети Климент, првиот словенски епископ. Во делото на просветувањето на […]