Ознака: СДС

Вести

Како преку ноќ фирмата која го украсува Скопје стана прифатлива за Петре Шилегов и СДС?

Една фирма веќе десетина години успева да ги добие сите тендери за новогодишно украсување на главниот град, но и на повеќе општини во Скопје и низ Македонија, а за последните […]

Вести

Остануваме на улиците се додека реваншизмот на СДС не престане

Хунтата ја уништи демократијата и правната држава. Државата е заробена, а институциите претворени во алатка на партискиот врв, велат од ВМРО-ДПМНЕ.Во соопштението од партијата се истакнува дека судството е киднапирано […]

Вести

Владиниот систем за односи со јавност во времето на ВМРО- ДПМНЕ беше далеку потранспарентен, поефикасен и поефективен

Енергично и во целост ги отфрламе сите небулози, лаги и конструкции кои се истакнати на денешниот брифинг на владата, а кои се однесуваат на наводно несоодветно функционирање на владиниот систем […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Договорот за добрососедство со Бугарија е само етапа до крајната цел на Заев за редефинирање на Македонија

Последиците од договорот за добрососедство со Бугарија, јавноста веќе може да ги види. Во низа се редат антимакедонските ставови кои доаѓаат од високи општествени и политички дејци од Бугарија со […]

Вести

СДСМ гласаа против предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се организира јавна расправа за Законот за јазиците

Пратениците од владејачкото мнозинство денес не дадоа поддршка и гласаа против организирање на јавна расправа за Законот за јазиците која што беше предлог одлука од страна на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.Имено, […]

Вести

Данев: Јавниот долг ќе изнесува огромни 53.5 проценти од БДП поради лошата финансиска стратегија до 2020 година на СДС

Во наредните три години расипничката власт планира брутална кражба на државата и полнење на џебовите на криминалната врхушка преку задолжувања кои ќе ги враќаме сите, истакна Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ […]

Вести

Костовски: СДС воведува нефункционална двојазичност во цела држава спротивно на Уставот

СДС воведува нефункционална двојазичност во цела држава спротивно на Уставот. ВМРО-ДПМНЕ таков закон не поддржува, ова на денешната прес-конференција го истакна Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.-Со член 1 став 2 од […]

Избор на уредникот

Шизофреник на денот: Што ако поскапел дизелот, сиромашните и онака не возат автомобили!

Бранимир Јовановиќ советник на Тевдовски забегал. Дефинитивно. Неговата логика ни во Бардовци (болницата) не поминува. Па сепак, оваа фигуринка е советник на министерот Тевдовски (импресиониран од Данска) и двајцата ни […]

Вести

Нетпрес: МВР го крие убиецот на фудбалерот Јанушев?

Лицето со иницијали Р.Т. синоќа во скопската општина Аеродром, пред кафулето “Ред кафе“ го убило поранешниот фудбалер на Локомотива, Мартин Јанушев, објави „Република“.Лицето со иницијали Р.Т. синоќа во скопската општина […]

Избор на уредникот

Љубица Јанчева од СДСМ пример за непотизам и политичко трупање на моќ

СДС имаше уста полни со клетви за воспоставен режим, непотизам и слично, додека ако само се погледне примерот на Љубица Јанчева ќе може да се види дека сето тоа биле […]

Вести

Пратеникот од СДС МУХАМЕД ЗЕКИРИ СЕ ИСПЛАШИ ОД РЕАКЦИИТЕ НА КОСОВО

Очигледна е нервозата во владејачката гарнитура што не може целосно да ги стави под контрола судските инстанци и да им диктира како ќе судат. Реакцијата на пратеникот на СДСМ Мухамед […]

Вести

Груевски: СДСМ и полицијата го штитат криминалот

Станавме држава во која полицијата наместо да апси криминалци, таа го штити криминалот. Но, забораваат. Можеби сега се во облаците, но колку повисоко летаат падот ќе им биде поголем. Колку […]