Ознака: Сеад Кочан

Македонија

Сеад Кочан спроведен во “Идризово“

Бизнисменот Сеад Кочан од синоќа е на отслужување на казната во затворот “Идризово“, откако му било отфрлено барањето за одложување на затворската казна поради здравствени причини. – По добивање на […]

Македонија

Жалбата на Кочан одбиена: Веднаш да се јави во затвор

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд – Скопје ја одби жалбата на Сеад Кочан како неоснована и го потврди решението на судијата за извршување санкции, според кое осуденото лице е […]

Македонија

Пролонгирано заминувањето на Сеад Кочан во затвор

Заминувањето во затвор на бизнисменот Кочан се пролонгира додека нема одлука од судија за извршување санкции по неговото барање за одложување на издржувањето на казната од четири години и осум […]

Вести Видео

Дали Кочан, Авировиќ, Канческа-Милевска ќе се спасат од затвор?

Бизнисменот Сеад Кочан, близок до пратеникот Зекир Рамчиловиќ и синот на пратеничката Владанка Авировиќ, Василије, ќе се спасат од затвор. Се крчкаат законски измени за спас и на екс министерката […]

Вести

Шест години затвор доби Сеад Кочан, а три години затворска казна доби Василије Аврировиќ

Шест години затвор доби бизнисменот Сеад Кочан, а три години затворска казна доби Василије Аврировиќ, одлучи судијката Лидија Трајковска-Зимбовска во случајот „Труст“ на СЈО, во кој тие беа обвинети дека […]

Вести

Газдата на ТВ 24 Вести им нудел по 15.000 евра на новинарите ако откријат каде е Сеад Кочан

До сопственикот на ТВ Нова, Сеад Кочан, на адресата на „Трансмет“ деновиве стигнало писмо од новинар во ТВ 24 Вести во кое тој информира за притисоците кои ги имал во […]

Вести

СЈО побара притвор за Кочан – одбраната тврди дека е сериозно болен

Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска повторно се расправаше за барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“.Обвинителот на […]

Вести

СЈО повторно бара притвор за Кочан, се сомнева во тврдењата на одбраната

Специјалното обвинителство се сомнева во тврдењата на одбраната.Здравствената состојба на Сеад Кочан била главната причина зошто тој бил надвор од државата, рече денеска неговиот адвокат, Никола Додовски. Според одбраната на […]

Вести

Политичките притисоци излегоа на површина: Врховен констатираше повреди на постапката во изрекувањето притвор за Кочан

Одлуката на Врховниот суд за укинување на решенијата со кои на бизнисменот Сеад Кочан му беше одреден притвор, е потврда за политичкиот притисок извршен врз Кочан кој е осомничен во […]

Вести

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното […]

Вести

Укинат притворот на Сеад Кочан

Укинат е притворот за сопственикот на „Трансмет“ бизнисменот Сеад Кочан, дознава Алсат М од сигурни извори. Според информаците на телевизијата, ваква одлука е донесена во текот на вчерашниот ден со што се […]