Ознака: Сеад Кочан

Вести

Политичките притисоци излегоа на површина: Врховен констатираше повреди на постапката во изрекувањето притвор за Кочан

Одлуката на Врховниот суд за укинување на решенијата со кои на бизнисменот Сеад Кочан му беше одреден притвор, е потврда за политичкиот притисок извршен врз Кочан кој е осомничен во […]

Вести

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното […]

Вести

Укинат притворот на Сеад Кочан

Укинат е притворот за сопственикот на „Трансмет“ бизнисменот Сеад Кочан, дознава Алсат М од сигурни извори. Според информаците на телевизијата, ваква одлука е донесена во текот на вчерашниот ден со што се […]

Вести

Јакимовски: Доколку Кочан ја немаше ТВ НОВА, СЈО немаше да бара притвор за него

Уште на почетокот тврдевме дека СЈО ништо нема да откријат и дека ќе трошат по 4 милиони евра годишно, а како што гледаме тоа се случува во моментов. Еден таков […]

Вести

ТВ НОВА и денеска со протест пред канцеларијата на СЈО

ТВ НОВА и денеска со протест пред канцеларијата на СЈО. Со денови вработените од телевизијата протестираат против притисокот што СЈО го врши врз медиумот.Кон протестот се приклучија голем број медиуми, […]

Вести

ТВ Нова секој ден ќе одржува едночасовен протест

ТВ Нова секојдневно ќе одржува едночасовен протест на разни локации од 13 до 14 часот, објави телевизија. Денес вработените протестираат пред Специјалното јавно обвинителство.Протестите ќе се одржуваат како реакција на […]

Вести

Мирни протести пред Апелација за поддршка на сопственикот на Сеад Кочан

И денеска пред скопска апелација се одржува мирен собир на кој припадниците на бошњачката заедница и вработените во компаниите на бизнисменот Сеад Кочан бараат правда за сопственикот на Телевизија Нова.Да […]