Ознака: Себастијан Курц

Македонија

Заев во посета на Австрија, ќе се сретне со Курц

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев денес ќе престојува во работна посета на Виена, Австрија. Како што најави владината прес-служба премиерот Заев ќе има работна средба со австрискиот канцелар, […]

Вести

Поради грешката на Владата на Заев, цел Балкан ѝ се потсмева на Македонија

Владиниот протокол направи голема грешка вчера кога во Скопје пристигна Канцеларот на Австрија, Себастијан Курц каде пред Владата беше пречекан од премиерот Зоран Заев. Наместо знамето на Австрија беше поставено […]

Вести Македонија

Владата на Р.М. се обрука, па се извини

Австрискиот сојузен кацелар Себастијан Курц, како што и беше најавено, утрово пристигна во земјава. Поради, како што е навдено во извинувањето до Република Австрија, дошло до ненамерна грешка од страна […]

Вести

Курц во петок во официјална посета на Македонија

Австрискиот канцелар Себастијан Курц во петок доаѓа во официјална посета на Република Македонија, информираат од владината прес-служба. Тој заедно со австриската делегација ќе биде свечено пречекан на платото пред Владата […]

Избор на уредникот Македонија Политички партии

И во 2001 прва доаѓаа да не убедуваат дека со договорот ќе постигнеме се , а станавме граѓани од втор ред во сопствената држава

Многу се поделени мислењата и реакциите во врска со посетите на високи функционери пред референдумот. ФБ статус на револтиран граѓанин: И во 2001 прва доаѓаа да не убедуваат дека со договорот ќе […]

Вести

Австриската Слободарска партија задоволна од почетокот на коалициските преговори со Курц

Австриската крајна десна Слободарска партија (FPÖ) во средата почетокот на коалициските преговори со лидерот на конзервативната Австриската национална партија (ÖVP), Себастијан Курц, ги оцени како „многу многу добри“.Австриската национална партија […]

Сцена

Таа е девојката на Себастијан Курц: Ја немаше до сега во медиумите, а сега станува првата дама на Австрија

Лидерот на австриската партија Народна партија, шефот на дипломатијата во Владата во заминување, 31 годишниот Себастијан Курц, прогласи победа на националните избори, благодарејќи на што ќе стане еден од најмладите […]

Вести

Попоски: Интеграцијата во ЕУ најдобра гаранција за стабилен Балкан

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски во Виена оствари средба со австрискиот колега и актуелен претседавач со ОБСЕ, Себастијан Курц.Како што соопшти […]

Вести

Европската унија може да постои без внатрешни граници, со ефикасна контрола на своите надворешни граници

Европската унија може да постои без внатрешни граници, само доколку обезбеди ефикасна контрола на своите надворешни граници, изјави вечерва во Виена австрискиот министер за надворешни работи и актуелен претседавач на […]

Вести

Попоски- Курц: Покажавме дека Македонија и Австрија имаат одлична соработка

Придонесот на Македонија за затворање на Балканската мигрантска рута уште еднаш е потенциран од страна на австрискиот министер за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ Себастијан Курц, кој заедно со […]

Вести

Курц и Попоски на посета во котата 59 кај Гевгелија

Претседавачот на ОБСЕ и актуелен министер за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц и вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски попладнево го посетија граничниот камен 59 кај Македонско […]

Вести

Себастијан Курц денес во посета на Македонија

Претседавачот со ОБСЕ,  Себастијан Курц, денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија.Како што соопшти македонското МНР, во рамки на посетата министерот Курц ќе се сретне со вицепремиерот и […]