Ознака: СЕВЕРНА КОРЕЈА

Вести

Ким Џонг-ун призна дека ситуацијата со храната во Северна Кореја е тензична

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека состојбата со храната во оваа изолирана комунистичка земја станува се потензична заради пандемијата на коронавирусот и последиците од минатогодишниот тајфун, соопшти денеска државната агенција […]

Вести

Бугарите ја споредуваат Македонија со Северна Кореја!?

Нападите од бугарските политичари и интелектуалци деновиве стануваат сѐ посилни и стасаа дотаму што Македонија ја споредуваат со Северна Кореја, што македонската страна веќе стандардно го коментира како дел од […]

Вести

Ким Џонг Ун се појави после 20 дена и ги поби гласините дека е починат

Водачот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун го направи својот прв настап во јавноста после 20 дена, откако го прослави завршувањето на фабриката за ѓубрива во близина на Пјонгјанг, соопштија […]

Вести

Ким Џонг Ун е жив, се огласи преку телеграма

Ким Џонг Ун е жив, се огласи преку телеграма Медиумите во Северна Кореја објавиа соопштение за активностите на Ким. Ким денеска испратил телеграма со честитка на јужноафриканскиот претседател Рамафоза. „Во […]

Вести

Ким Џонг Ун е во критична здравствена состојба по операција на срцето?

Ким Џонг Ун е во критична здравствена состојба по операција на срцето? Ким Јонг Ун веќе некое време не е виден во јавноста. Тој ја пропушти прославата за роденденот на […]

Вести

Славењето Божиќ во оваа земја е опасно по живот!

Луѓето во Северна Кореја можат да бидат затворани, измачувани или убиени само поради славење на Божиќ.Дедо Мраз постои во фантазијата на децата, но за жителите на Северна Кореја тој не […]

Вести

Предупредувањето треба да се сфати буквално

Висок севернокорејски претставник денеска упати силно предупредување дека треба да се земат предвид „буквално“ заканите од неговата држава за нова нуклеарна проба со хидрогенска бомба над Пацификот.– Министерот за надворешни […]