Ознака: СЕВЕРНА КОРЕЈА

Вести

Ким Џонг Ун се појави после 20 дена и ги поби гласините дека е починат

Водачот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун го направи својот прв настап во јавноста после 20 дена, откако го прослави завршувањето на фабриката за ѓубрива во близина на Пјонгјанг, соопштија […]

Вести

Ким Џонг Ун е жив, се огласи преку телеграма

Ким Џонг Ун е жив, се огласи преку телеграма Медиумите во Северна Кореја објавиа соопштение за активностите на Ким. Ким денеска испратил телеграма со честитка на јужноафриканскиот претседател Рамафоза. „Во […]

Вести

Предупредувањето треба да се сфати буквално

Висок севернокорејски претставник денеска упати силно предупредување дека треба да се земат предвид „буквално“ заканите од неговата држава за нова нуклеарна проба со хидрогенска бомба над Пацификот.– Министерот за надворешни […]

Вести

Хакерите од Северна Кореја се глобална закана

Според американскиот весник Њујорк тајмс, комунистичкиот режим на Северна Кореја развил армија од 6.000 хакери кои се во состојба да вршат кибер напади врз западните држави.Засега, според весникот, севернокорејскиот режим […]

Вести

Трамп со закани: Ако САД бидат загрозени тогаш Северна Кореја ќе биде уништена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк изјави дека САД нема да имаат избор освен целосно да ја уништат Северна Кореја, ако Пјонгјанг ги загрози.Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во […]

Сцена

Погледнете како изгледа првата дама на Северна Кореја!

Сопругата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун се појави на прослава во Пјонгјанг организирана по повод тестирањето на хидрогенската бомба.Со оглед на тоа дека ретко може да се види покрај […]

Вести

Бомбата на Северна Кореја е петпати посила од онаа фрлена врз Нагасаки

Хидрогенската бомба што денеска ја тестираше Северна Кореја е петпати помоќна од онаа фрлена врз Нагасаки на 9 август 1945 година кога загинаа 74.000 луѓе, објави Би-Би-Си.Северна Кореја потврди по […]

Вести

Томоми Инада денеска го поддржа ставот на САД за Северна Кореја

Јапонската министерка за одбрана Томоми Инада денеска го поддржа ставот на САД оти сите опции се на маса во спротиставувањето на Северна Кореја, вклучително и воени удари.Таа наведе дека Токио […]

Вести

Трамп: Северна Кореја е голем проблем, но ќе биде решен

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на состанокот со јапонскиот премиер Шинзо Абе дека Северна Кореја е голем проблем, но ќе биде решен.-Тоа е голем проблем, тоа е светски проблем […]