Ознака: Северна Македонија

Свет

Могерини: Северна Македонија и Албанија го сработија своето, сега ЕУ треба да го исполни својот дел

На денешната прес-конференција по објавување на извештаите за напредок на земјите од Западен Балкан, шефицата за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини истакна дека Северна Македонија и Албанија се подготвени […]

Македонија

Заев: Не верувам дека Иванов ќе потпише амнестија под името Северна Македонија

„Не верувам дека Иванов ќе потпише амнестија под името Северна Македонија, а ако се дрзне, за 30 дена новиот претседател ќе ја поништи“. Вака одговори во дебатната емисија „КликПлус“ на ТВ“21“ премиерот […]

Македонија

“Северна Македонија“ во учебниците од следната учебна година?!?

На денешната прес-конференција портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски изјави дека постои можност во следната школска година во учебниците да биде внесено новото уставно име Република Северна Македонија. Секако, тоа само доколку […]

Uncategorized

И на Википедија веќе сме Северна Македонија

На глобалната он-лајн енциклопедија, Википедија, почна да се употребува новото име на државава, Република Северна Македонија. Напишано е повеќе светски јазици. Образложението е дека промената на името е направена со […]

Вести

Почнува примената на Република Северна Македонија: Кога ќе треба да ги смените личните карти и регистарските таблички?

Гранични табли со името Република Северна Македонија за три дена, нови регистарски таблички за четири месеци, нови пасоши од крајот на годинава, а нови банкноти од 2020, се дел од […]

Вести

На граничниот премин „Богородица” ќе биде поставена табла со Северна Македонија

На граничниот премин „Богородица” кај Гевгелија денеска ќе биде поставена табла со новото уставно име на државата, информираат од Царинската управа. Новото име, Република Северна Македонија стапи на сила од […]

Вести

Симнати буквите „Влада на Република Македонија“ за да се додаде „Северна“

Буквите „Влада на Република Македонија“ од фасадата на зградата на Владата се симнати најверојатно во текот на ноќта за да се направи место за новото име на државата Република Северна […]

Вести

МНР почна да го користи називот Република Северна Македонија

Oд македонското Министерство за надворешни работи велат дека по исполнување на сите правни услови за влегување во сила на Конечната Спогодба и Уставните амандмани, Владата ќе го објави во Службен […]

Вести Македонија

За Меркел Македонија е веќе Северна

Во само една изјава на синоќешната заедничка прес-конференција со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина германската канцеларка Ангела Меркел дури три пати за северниот сосед на Грција рече -„Северна Македонија“. – Верувам […]

Вести Регион

Бугарскиот претседател не се согласува со името „Северна Македонија“

Активностите на бугарската Влада во однос на интеграцијата на Западниот Балкан за бугарскиот претседател Румен Радев, одат пребрзо и на штета на неговата земја. Со векови наталожуваните проблеми тешко можат да […]