Ознака: седење

Живот

Што се случува со нашето тело ако седиме премногу секој ден?

Седите премногу дома, на работа, не се движите? Го загрозувате вашето тело на многу начини. Гледање телевизија, седење на компјутер, играње игри – ова се активности што ги нарекуваме „седечко […]

Живот

Не му дозволувајте на детето да седи во оваа поза, дознајте зошто е штетно тоа

Како родители, многу важно е да ги слушате советите на физиотерапевтите, од кои еден е и забраната детето да седи во позата „жаба“. Позата жаба изгледа вака: Детето седи на […]

Здравје

Што е поштетно, долгото седење на работа или дома?

Истражување на американски научници покажа дека сите облици на седење немаат подеднакво штетен ефект на здравјето на срцето. Тие забележале разлика меѓу седењето во работна средина, односно додека сме на […]

Нега и убавина

Колку треба да вежбаме ако цел ден седиме?

Дали поради вашата работа цел ден седите пред компјутер? Ако е така, мора да се потрудите секојдневно да вежбате, ако сакате да го подобрите здравјето. Научници докажаа дека долготрајното седење […]

Живот

Како да ги ублажите лошите последици од долгото седење?

Дури ни најдобрите столици не можат да го спрeчат негативното дејство од долготрајното седење, но тоа не значи дека морате да бидете осудени на неправилно држење… Променете ја положбата Најголем […]

Нега и убавина

Седењето со прекрстени нозе е опасно по здравјето – ваквата положба на телото може многу да ве чини

Иако нè учеле дека вистинската дама секогаш седи со прекрстени нозе, особено доколку носи здолниште или фустан, експертите предупредуваат дека таквата положба на телото е ризична по здравјето. Освен што […]

Живот

Што е синдромот „мртов задник“ и зошто мора да смените нешто ако премногу седите?

Колкумина од вас досега чуле за синдромот „мртов задник“? И ние сега го дознавме овој израз и мора да признаеме дека малку се исплашивме. Тоа што ни е веќе на […]

Живот

Колку калории се трошат додека стоиме исправени?

Ако работите исправени зад бирото со надеж дека ќе согорите повеќе калории во текот на денот, тогаш имаме една непријатна вест за вас. Научниците од Универзитетот во Јужна Каролина направија […]