Ознака: семејно насилство

Uncategorized Живот

Како да им се помогне на жртвите на семејно насилство во карантин?

Светот се повеќе се повлекува во своите домови, обидувајќи се да го спречи ширењето на новиот коронавирус, но што ако најголемата опасност живее со вас? Тоа е сценарио со кое […]

Сцена

Северина осудена за семејно насилство, му се заканувала на поранешниот

Хрватската пејачка Северина Којиќ е осудена за семејно насилство во загрепскиот суд поради тоа што упатила закани кон српскиот бизнисмен Милан Поповиќ, со кого го има синот Александар. Поповиќ поради […]

Сцена

Милан Поповиќ ја пријави Северина за семејно насилство

Адвокатскиот тим на поранешниот партнер на Северина Вучковиќ, Милан Поповиќ ја пријавил познатата хрватска пејачка во Центарот за социјална заштита поради семејно насилство. Обвинението се заснова на и-мејл што пејачката […]

Живот

Јасни знаци дека сте жртва на семејно насилство

Насилникот може да биде било која личност, на било која возраст или пол, а стратегиите се разликуваат зависно од околностите. Токму заради тешкото препознавање, во продолжение направивме листа од алармантни […]

Сцена

Елена Велевска му прости семејно насилство на сопругот

Пред два месеци во медиумите се појави вест дека фолкерката Елена Велевска се разведува од нејзиниот сопруг Марјан Мирчевски, а како причина за разводот наведе дека е семејно насилство. Преку […]

Сцена

Српската пејачка Анабела и нејзиниот сопруг приведени поради семејно насилство

Полицијата во Србија ја приведе пејачката Анабела и нејзиниот сопруг Андреј Атијас поради насилство во семејството. Имено Анабела според неофицијални информации пријавила во полиција дека нејзиниот сопруг утрово околу четири […]

Вести

Пијан ги претепал синот и сопругата па завршил на Ургентно

Вистинска семејна драма се случувала вчера во домот на 57 годишниот Л.П. кој ги нападнал сопругата и синот, а потоа со тешки повреди завршил во Ургентниот центар во Скопје. Деталите […]

Црна хроника

Девојка претепана од невенчаниот сопруг

Дваесет и тригодишна жителка на тетовско Камењане, вчера пријавила семејно насилство кое два дена пред тоа, на 19-ти септември, го извршил нејзиниот невенчан сопруг Ф.К. (31) од Гајре, со кого […]