Ознака: семки

Живот

Незаменливи се за ова: 3 здравствени проблеми што семките од тиква ги лечат како на шега!

Покрај тоа што се преполни со хранливи материи, семките од тиква содржат некои многу лековити супстанции Светската здравствена организација препорачува консумирање семки од тиква како одличен начин на снабдување на […]

Живот

Овие семки ја спречуваат појавата на рак, инфаркт, стареење на клетките и многу други болести

Семкитe од грозје се неопходни во спречувањето на голем број болести. Ќе бидете изненадени кога ќе откриете колку се здрави. Екстрактот од семки од грозје содржи концентрирани супстанции кои се […]

Нега и убавина

Кајсиите кријат еликсир за долговечност, а тој се наоѓа баш во делот кој сите го фрламе

Некои теории тврдат дека за целокупното здравје на организмот и одбрана од карцином потрено е да изедеме по 7 семки од кајсии на ден. Кајсиите се слатко овошје погодно за […]

Живот

Сите ги фрламе семките од лубеница, а тие многу помагаат

Сите ги фрламе семките од лубеница, а тие многу помагаат. Намалуваат надуеност со влакната кои ги имаат во себе. Содржат доста калиум и намалуваат отоци. Ја подмладуваат кожата и делуваат […]

Живот

Овие семки можете да ги јадете во неограничени количества!

Вообичаено, семето ги грицкаме патем, несвесно, да го скратиме времето, да ги запослиме рацете. Бидејќи семките се многу вкусни, и доста се изгрицкува. Но, тоа не е проблем, бидејќи семето, […]

Кулинарство

Пикантни печени компири со семки и зачини

Пикантни и крцкави компири, кои се идеален прилог за ручек.Состојки: 600г компири 1 шолја пченкарно брашно Семки од сончоглед и сусам Оригано Мајчина душица Рузмарин Масло, сол Толчена пиперка Мелена […]