Ознака: сибир

Живот

Му ја спасил жената од давење, но дури тогаш УСЛЕДИЛ ХОРОРОТ

Злосторството  се случило  во  саботата кога 51- годишен убиец о неговата сопруга пиеле на брегот на Бајкалското  езеро во Сибир. Парот влегол во  езерото и  жената почнала да се дави, но […]

Занимливости

Во сибирски рудник откриен минерал каков што не е виден до сега

Истражувачите открија чуден минерал во сибирски рудник.Ваков минерал до сега не е виден. Но, најфасцинантно е дека од 1980-тите години наваму, научниците се обидуваа да создадат слични материјали во лабораторија, […]

Вести

Измерени минус 71 степен во сибирското село Ојмјакон

Рекордни минус 71 степен се измерени во руското село Ојмјакон, во Сибир. Во ова село живеат 500 жители, кои велат дека зимите во последните години се потопли бидејќи температурата се […]

Вести

Силен земјотрес на североистокот на Сибир

Земјотрес со магнитуда од 6,8 степени според Рихтер ја погиди во четврток оддалечената покраина Јакутија на крајниот североисток на Сибир, јави руското Министерство за вонредни состојби.Епицентарот на земјотресот бил околу […]