Ознака: силен земјотрес

Вести Свет

Силен земјотрес регистриран во Чиле

Силен земјотрес синоќа е регистриран во Чиле, а последиците беа почувствувни и во главниот град Сантјаго за време на опозицискиот протест поради незадоволството од економската ситуација во земјата. Засега нема […]

Вести Свет

Силен земјотрес утрово ги погоди Филипините

Најмалку едно лице настрадало, а повеќе од 40 се повредени во силен земјотрес кој утрово ги погоди Филипините. Земјотресот со јачина од 6,8 степени по Рихтер го погоди островот Минданао на […]

Вести Свет

Силен земјотрес во близина на Нов Зеланд

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во јужниот дел на Тихиот Океан во близина на Нов Зеланд. Како што соопшти Американскиот геолошки институт, епицентарот на земјотресот […]

Вести Свет

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Земјотрес со јачина на ударот од 5.9 степени според Рихтер ноќеска е регистриран крај индонезискиот брег, јави Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар, цитиран од БГНЕС. Епицентарот на потресот бил на 141 […]

Балкан

Утрово силен земјотрес на грчко- турската граница во Егејско Море

Земјотрес со јачина од 5.1 степен според Рихтеровата скала беше регистриран во 07:44 часот по локално време на грчко–турската граница во Егејското Море, jави дописничката на МИА од Атина. Според […]

Вести Свет

Силен земјотрес и во Чиле

Земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтер го погоди вчера јужниот дел на Чиле. Според Американскиот геолошки центар , епицентарот на земјотресот бил во градот Ентре Лагос, на околу 980 […]

Вести Свет

И денес силен земјотрес во Истанбул

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтер го погоди денеска Истанбул, соопшти опсерваторијата Кандили и Институтот за истражување земјотреси. Епицентарот на земјотресот бил на околу 70 километри западно од Истанбул во […]

Вести Свет

Силен земјотрес утрово ја погоди Индонезија, има жртви

Силен земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтер денеска ја погоди Индонезија, соопшти Геофизичкиот институт на САД. Земјотресот се случил во 8:46 часот по локално време. Според првичните информации на локалните […]

Вести Свет

Силен земјотрес го погоди Пакистан, 19 загинати и над 300 повредени

Најмалку 19 лица загинале, а повеќе од 300 се повредени во силен земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтеровата скала кој денес го погоди Пакистан. “Најмалку 19 лица загинаа, […]

Балкан

Лажна вест која најавуваше силен земјотрес ја дигна цела Албанија на нозе, приведени двајца новинари

Една лажна вест со наслов „Излезете надвор од дома, се предвидува силен земјотрес. Еве во колку часот“, предизвика синоќа невидена паника кај жителите на Тирана, Драч и Елбасан кои излегоа […]

Вести Свет

Силен земјотрес вчера ја погоди западна Турција

Вчера во 14:25 часот по локално време силен земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала ја погоди западна Турција. Повредени се 23 лица, а оштетени се повеќе домови. Епицентарот […]