Ознака: Сингелиќ

Вести

Владата донесе обемен сет мерки за помош на погодените во поплавите

Државата ги мобилизираше сите институции за помош на луѓето кои беа погодени од стравотното невреме пред 10 дена. Владата донесе обемен сет со конкретни мерки за жителите од Скопско кои […]

Вести

ВИДЕО: Беа координирани вечерните активности за расчистување на поплавите во Сингелиќ

Санацијата и расчистувањето на последиците од поплавата што зафати повеќе делови од Скопје продолжуваат и понатаму.Скопскиот градоначалник Коце Трајановски и вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски ги координираат вечерните […]

Вести

ФОТО: Груевски и денеска на терен со жителите

Откако вчера им помагаше на жителите на Стајковци да ги расчистат своите домови по големите поплави, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска беше меѓу жителите на населбата Економија во Сингелиќ, […]

Вести

Потресно видео: Баба одбива да го напушти поплавениот дом

Возрасна жена од поплавеното село Синѓелиќ не можела да се помири со страшната судбина и не сакала да ја напушти куќата и покрај молбите од нејзината ќерка и пожарникарите.На видеото […]

Вести

Маж спаси мајка и ќерка кои 4 дена биле заглавени во кал во Сингелиќ!

Пронајдените во кал, најверојатно од голем шок и стрес не биле во состојба да зборуваат, но се претпоставува дека се од Албанија. По четири дена од невремето, Бесим Весели денеска […]

Вести

Апел на МВР: Граѓаните да ја користат обиколницата, да го избегнуваат патот низ Сингелиќ

Со цел да се обезбеди непречена работа на механизацијата за санирање на штетите, како и непречен дотур на храна, вода и лекови на жителите од населените места зафатени од поплавите […]