Ознака: сиромаштија

Вести

Македонија е најсиромашна на Балканот и во Европа, според Светска банка

Со 52.210 долари богатството по глава на жител, Македонија е меѓу последните на Балканот и во Европа. Ова го покажува најновиот извештај на Светската Банка „Променливото богатство на нациите“ кој […]

Занимливости

„Тешко е да се живее со 12.000 денари месечно, а уште потешко без нив“

Kолку платата од 200 евра може да ги задоволи основните потреби за достоинствен живот? Да имаш да преживееш од месец до месец ( не дај боже ако задоцни платата некој […]

Вести Македонија

Меѓународен ден за искоренување на сиромаштијата

Во знак на одбележување на Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата денес во Скопје во Клубот на пратениците ќе се одржи Конференција за сиромашни и социјално исклучени лица. На конференцијата меѓу […]

Вести

Заев ја мултиплицира сиромаштијата, економијата стагнира, а единствено што се зголемува се парите за патните трошоци на пратениците

Со СДС на власт и Зоран Заев на чело на владата државата доживува целосно економско фијаско. За 6 месеци ниту изградија ниту почнаа било каков проект. За каков одржлив развој […]

Избор на уредникот

Шизофреник на денот: Што ако поскапел дизелот, сиромашните и онака не возат автомобили!

Бранимир Јовановиќ советник на Тевдовски забегал. Дефинитивно. Неговата логика ни во Бардовци (болницата) не поминува. Па сепак, оваа фигуринка е советник на министерот Тевдовски (импресиониран од Данска) и двајцата ни […]

Балкан

Ќерка ѝ се самоубила зашто биле сиромашни, а сега нема пари ниту да ја погребе!

С.М. (30) оваа недела извршила самоубиство во Мостар, а телото го пронашла нејзиата мајка Сенка Мерџо.- Тргнав да купам леб и влегов во собата да ја земам јакната. Ја видов […]

Занимливости

Сиромаштијата на луѓето е „порок“ на нивниот мозок

Промената на еден само ген доведува до недостаток на благосостојба во животот и семејството, недостаток на пари и депресија!Американските научници спроведоа голема студија за да разјаснат како влијаат парите врз […]

Живот

СТАРЕЦОТ ИЛАРИОН: Доаѓаат тешки времиња, луѓето поради сиромаштија ќе си ги продаваат душите!

Старецот Иларион изрекол застрашувачко пророштво за времињата кои доаѓаат, а за кои вели дека ќе бидат незамисливо тешки.-Доаѓаат тешки времења, бидејќи ја снемува верата. Поради сиромаштво, заради храна и облека, […]

Сцена

ПЕЈАЧКА СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА: „Морав да се понижувам за корка леб“

Кралицата на српската народна музика Лепа Лукиќ откри зошто морала да ја прифати понудата на продуцентската куќа и да влезе во реалните шоуа.-Издржувам четиричлено семејство, значи, и мојата куќа и […]