Ознака: СКОПСКА ЦРНА ГОРА

Македонија

Пожарот на потегот Страчинци – Брњарци се уште активен

Пожарот на потегот Страчинци – Брњарци на планината Скопска Црна Гора се уште е активен, информираа утринава за МИА од Противпожарната единица на Град Скопје. Пожарот избувна вчера попладне и […]

Вести

Гори Скопска Црна Гора

Денеска избувна пожар помеѓу Брњанци и Страчинци на планината Скопска Црна Гора. Екипите на ДЗС се на терен и го гаснат пожарот со канадери, пренесува 24 Инфо. Од МВР сеуште […]

Вести Македонија

Локализиран пожарот на Скопска Црна Гора

Пожарот што вчера попладнето избувна на Скопска Црна Гора, кај местото викано Влаин гроб, во село Матејче, утринава е локализиран, соопшти Министерството за внатрешни работи. Со пожарот беше зафатена нискотеблеста шума […]

Вести

Уште трае борбата со пожарот кај Скопска Црна Гора, ангажирани авиони на ДЗС

Гаснењето на пожарот, што вчера избувна кај Скопска Црна Гора продолжува и денеска. Екипите на противпожарната бригада на Град Скопје се на терен цела ноќ, а од раните утрински часови […]

Живот

Чудотворен камен во манастирот Свети Никита на Скопска Црна Гора лекува и иcполнува желби

Застани на каменот во манастирот Свети Никита, сврти се три пати, поклони се и замисли желба, моштите на cветецот ќе ти ја исполнат. Во потрага по начин да се реши […]

Вести Македонија

Првиот снег на Попова Шапка оваа година

Студениот воздушен бран кој ја зафати Македонија и официјално го најави доаѓањето на зимата. Додека во градовите сеуште има само потпросечно ниски минимални температури за овој период, во зимскиот центар […]

Вести

ДЗС подготвена да ангажира тимови за брз одговор за гаснење на пожарите

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека ја следи состојбата со пожарите на целата територија на Република Македонија и е подготвена во секој момент доколку има потреба да ангажира тимови […]

Вести

Пожар на Скопска Црна Гора

Попладневно на Скопска Црна Гора избувна пожар кој има зафатено поголема површина со сува трева.Од Противпожарната бригада во Скопје информираат дека екипи се на терен и интервенираат на гаснење на […]