Ознака: Скопје 2014

Вести

За Груевски 1 ипол година затвор, а за Миле Јанакиески условна казна

За Груевски 1 ипол година затвор, а за Миле Јанакиески условна казна Судот ги прогласи за виновни обвинетите во случајот за нарачаните шамари во Центар. Првата казна за Миле Јанакиески […]

Избор на уредникот

Конечно му текна на Ивица Коневски: Со парите потрошени за „Скопје 2014“ подобро беше да се изгради метро

Во интервју за СДК Ивица Коневски вели дека парите кои власта на ВМРО ДПМНЕ ги потрошила за проектот „Скопје 2014“ попаметно било да се пренаменат за подобрување на јавниот превоз, односно за […]

Коментари

Се демонтира СКОПЈЕ 2014 – ВМРО-ДПМНЕ како по обичај молчи

Пред очите на нашата јавност секојдневно се разградува она што беше градено за граѓаните и со респект кон историјата. Се сеќавате дека пред неколку месеци беше демонтиран насилно споменикот на […]

Вести

Пред проектот „Скопје 2014“, некои го споредуваа овој град со Врање или Лесковац

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со трибините, кои се еден од начините со кои партијата преку комисиите, води комуникација со граѓаните. Денеска дисусија имаше Комисијата за култура при ВМРО-ДПМНЕ. Модератор на трибината беше […]

Издвојуваме

Власта без усул ги лаже вработените во Државен архив

Едно од првите ветувања кое на вработените го дал Ведето Петров, по неговото “уфрлување” во архивот беше дека ќе го пресели архивот назад во старите и руинирани простории. За да […]

Колумни

Кој кретен замислил скопско востание по куртон-револуцијата?

Не знам колку помните, колку ви се врежало во сеќавањето непријателското хорско „општење“ на хрватските водечки медиуми со Македонија во периодот на „антиквизацијата“. Kако закажан концерт, почна синхонизирано, кога и […]

Вести

ГО ДОПРЕА ДНОТО: Опозиционерите го злоупотребија земјотресот од 1963. за политичка кампања!

Дури ни 53. годишнина од катастрофалниот земјотрес во Скопје по кој над 1000 луѓе ги загубија животите, а повеќе од 3000 беа повредени, не ги запре устите на опозиционерите уште […]