Ознака: скулптура

Живот

Џафери му подари на папата скулптура на Св. Кирил и Методиј

Вчера претседателот на Собранието, Талат Џафери му подари на папата Франциск скулптура на Св. Кирил и Методиј, дело на македонски скулптор Томе Серафимовски. Џафери истакна дека скулптурата е изработена во Охрид, инспирирана […]

Занимливости

Чудо во Боливија: Скулптурата на Дева Марија пролеа солзи од крв-ВИДЕО

Уште едно чудо се случи во Боливија, откако минатата недела ненадејно скулптурата на Дева Марија „заплака“.Чудото се случи во мала црква во периферијата на земјата, каде свештениците останале без текст […]

Видео

ВИДЕО: „Оживеа“ железниот џин во Англија

Неверојатен механички човек висок 12 метри беше пуштен како дел од прославата за рударското наследство на Англија.Огромната марионета е наречена „Човекот-машина“ и е создадена во чест на 10-тата годишнина откако […]