Ознака: сладолед

Кулинарство

Сладоледот не е само за лето! Имаме рецепт за брз зимски сладолед со лешници и цимет

Сладоледот дефинитивно не е десерт исклучиво за топли лета. Секако дека го сакаме овој прекрасно свеж деликатес во зима. Затоа, ви го препорачуваме овој сладолед од лешници и цимет. Овој […]

Кулинарство

Сладолед се јаде во секое време: Лесен рецепт за сладолед со кафе

Можеби не е сезоната на сладоледот, но сладолед се јаде во секое време, нели? Ако сакате да приготвите еден поразличен сладолед дома, погледнете го овој лесен и вкусен рецепт. Особено, […]

Кулинарство

Неодолив вкус: Италијански сладолед од кафе, направете сами

Италијански сладолед од кафе. Звучи неодоливо, нели? Направете сами! Потребни состојки: 9 жолчки од јајце 200 грама шеќер 500 мл млеко 125 грама кафе 300 мл слатка павлака Начин на […]

Кулинарство

Прекрасни „сладолед“ лалиња кои изгледаат како освежително слатко задоволство во розова чинија

Лалињата се едни од најпопуларните цвеќиња во светот благодарение на нивните светли и сјајни ливчиња кои ја разубавуваат секоја пролет. Овие „сладолед“ лалиња се едни од најретките лалиња, а нивните […]