Ознака: сладолед

Кулинарство

СЛАДОЛЕД КОЛАЧ СО МАЛИНИ КОЈ Е ЧИСТО СОВРШЕНСТВО: Се подготвува за само 15 минути, а вкусот е нереален!

Летото е обележано со сладолед кој се подготвува за само 15 минути. Потребни состојки: 200 мл слатка павлака 4 лажици грчки јогурт 2 лажици шеќер во прав 1 лажица екстракт […]

Кулинарство

Рецепт: Неодолив сладолед од лубеница – за подготовка ви се потребни само три евтини состојки

Наједноставниот рецепт за сладолед, кој сигурно ќе ве освежи. Жешките летни денови се веќе пред нас и постојано гледаме како да се разладиме. Во тие моменти сите сакаме поладна храна […]

Кулинарство

Рецепт за домашен сладолед без грам шеќер – 3 вкусови од 4 состојки

За подготовка на овој домашен сладолед нема да ви треба ниту шеќер, ниту млеко, ниту некакви ароми и додатоци за да добиете феноментален вкус. Ако внимавате на исхраната, сакате да […]

Кулинарство

Дојде сезоната на сладолед, направете си вкусни корнети дома

Кога веќе правите домашен сладолед, зошто да не направите и домашен корнет во кој ќе го послужите вкусниот леден десерт? Потребни состојки: 2 белки, пола чаша шеќер, 2 големи лажици […]

Здравје

Дали сладолед диетата е само уште една во низата диети кои звучат премногу добро за да бидат вистинити?

Затоа што веројатно и е така. Но, сигурни сме дека е најпримамлива од сите оние на кои наидовме… Чистењето на телото може да се постигне со пиење на сите видови […]

Кулинарство

Како сладолед во чаша: Рецепт за фантастичен коктел со кокос, текила и лимета

Ладниот, миризлив и пенлив коктел од кокос, лимета и текила е лесен за подготовка и брзо исчезнува поради вкусниот додаток што го користат мајсторите за коктели … Зад името oleo […]

Кулинарство

Сезоната на јагоди „ни чука на врата“: Направете џем, сок или сладолед

Мирисна, слатка и освежувачка – јагодите се обожавани пролетни плодови чиј вкус сакаме да го задржиме во наше присуство и кога ќе им помине времето. Лесно се подготвуваат, затоа сите […]