Ознака: слатки

Здравје

Слатки не треба да се јадат повеќе од 1-2 пати неделно

Слатки треба да се јадат не повеќе од еднаш-двапати во неделата и децата не треба да се охрабруваат со тоа, смета Антонина Стародубова, главен нутриционист во Министерството за здравство во […]

Живот

“Заблуда е дека слатките дебелеат – ако ги јадете во ова време нема да добиете ни грам”

Францускиот нутриционист Паскал Гордон тврди дека секојдневната консумација на шеќер на ниту еден начин не ја нарушува нашата линија. Десертите се дозволени, но постојат неколку правила кои треба да се […]

Сцена

Најсексапилниот маж на светот ги открил навиките на кои им го должи неверојатниот изглед

Актерот Идрис Елба се закити со ласкава титула на најсексапилниот маж на светот во 2018 година. Со ваквата одлука на списанието “People” се сложуваат и мажите и жените. 46-годишниот британски […]

Црна хроника

Затворена е слаткарница во Драчево поради случај со труење!

Маж и жена се затруле со слатки во слаткарница во скопската населба Драчево. Веднаш биле хоспитализирани.Како што информираат од Агенцијата за храна и ветеринарство, тие по консумирање на слатките, биле […]