Ознака: сливи

Кулинарство

Домашен џем од сливи без шеќер: Рецептот на баба кој со генерации се чува

За оваа зима може да подготвите здрав и подеднакво вкусен џем… Стариот рецепт за џем, кој се готви на шпорет ќе го воодушеви вашето семејство. Состојки: 4 килограми сливи По […]

Здравје

Зошто треба да јадете колку што е можно повеќе сини плодови ова лето?

Овошјето со сина боја има многу здравствени придобивки поради природните соединенија што се наоѓаат во него. Капините, боровинките, црното грозје и сливите, покрај тоа што изгледаат убаво, тие се и […]

Кулинарство

Кнедли со сливи без компири: Најлесниот рецепт за познатиот традиционален десерт!

Пробајте го овој нов начин на приготвување Состојки: 1/2 литар млеко 250 г гриз остро брашно, по потреба 1 јајце 1 лажица шеќер 1 пакување презла или препечени лебни трошки, […]