Ознака: Словачка

Балкан

„Дипломатската шлаканица“ на Чешка и Словачка ги изненади Бугарите: Ова беше неочекувано и без образложение

Бугарското министерство за надвореши работи се огласи откако Чешка и Словачка го блокираа усвојувањето на заклучоците за Западен Балкан во Советот на Европската унија. Чешка и Словачка денеска објавија заеднички […]

Вести

Словачка соочена со втор бран на Ковид-19

Министерот за здравство на Словачка, Марек Крајчи, изјави дека државата доживува втор бран на пандемија на коронавирусот. – Во моментов епидемиолошката состојба во Словачка е под контрола, иако се влошува. […]

Вести

Во Словачка е прогласена вонредна состојба поради КОРОНА

Владата на Словачка прогласи вонредна состојба на територијата на цела земја, која стапува во сила од утре изутрина, изјави премиерот Петер Пелегрини. -Целта на прогласувањето на вонредната состојба е да […]

Црна хроника

Словачка: Се урна хеликоптер на итна помош, четворица загинати

Тројца спасувачи и еден пациент загинаа кога доцна синоќа се урна хеликоптер на итна помош во Словачка.Спасувачката служба „Ер Транспорт Европа“ соопшти дека хеликоптерот се урнал во близина на селото […]