Ознака: сметка

Технологија

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Германецот Стефан Томас не е првиот кој заборавил лозинка, но понекогаш ваквите моменти може да значат потенцијална загуба, кога станува збор за пари, пишува Guardian. На програмерот Стефан Томас му […]

Занимливости

Има само шест години и еден милион денари на сметка

Најмладиот милионер во Северна Македонија уште не оди ниту на училиште, а заработува од закуп. Најстариот милионер, пак, има 101 година. 156.000 евра е највисока плата, а 11.000 евра највисоката […]

Занимливости

Славниот диџеј во ресторан во Дубаи добил сметка од 238.000 евра: „Дозволувате ли плаќање на рати?“

Диџејот Чарли Слот ги изненадил сите кога во еден од најекслузивните ресторани во Дубаи добил сметка во вредност од околу 238.000 евра. Слот на социјалната мрежа Инстаграм ја објавил сметката […]

Занимливости

Новинар испил едно пиво, па кога ја видел сметката го доживеал најголемиот шок во својот живот

Питер Лалор, спортски новинар од Австралија, бил шокиран и фрапиран после наплатената сметка за едно пиво во луксузен хотел во Манчестер, Велика Британија. Откако платил, сфатил дека останал без скршена […]

Македонија

На сметката на 1ТВ лани легнале 637 илјади евра, премалку за функционирање на една телевизија

Во 2018 година вкупните приходи на 1ТВ изнесувале 39,232 милиони денари (околу 637 илјади евра), а приходите од рекламирање 33,944 милиони денари (околу 550 илјади евра), се вели во одговорот […]

Занимливости

Келнерот одбил да им донесе мени, па кога ја виделе сметката „ги заболело“ глава

Да го чекаш толку очекуваниот ден за одмор и веќе првиот ден да бидеш „ограбен“?! Тоа и му се случи на неколку американци на популарниот грчки остров Миконос. Имено, таму […]

Занимливости

Девојка бесна зошто не и ја платил сметката од 110 евра

Корисник на Редит го споделил своето негативно искуство од својот прв состанок, откако помислил дека поминал добро, но девојката која излегла со него, не се сложила со тоа. После првиот […]

Сцена

Лепа Брена во Црна Гора барала попуст на сметката за ручек

Пејачката Лепа Брена и нејзиниот сопруг Слободан Боба Живојиновиќ топлите денови од август ги трошат на црногорскиот брег. Познатиот пар имал ручек во добро познат ресторан на црногорскиот брег, а […]