Ознака: Собранието

Вести Македонија

Собранието ќе биде распуштено на 11 февруари, по што Талат Џафери ќе распише предвремени парламетрани избори

Собранието ќе биде распуштено на 11 февруари, а веднаш потоа претседателот на законодавниот дом Талат Џафери ќе ги распише предвремените парламетрани избори што треба да се одржат на 12 април. […]

Македонија

Катица Јанева и денес куртули, Собранието одби да ја разреши 

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ Собранието денеска да гласа за разрешување на приведената специјална обвинителка во оставка Катица Јанева не помина. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ предложи прва точка на дневен ред да […]

Македонија

Собранието повторно ги усвои законите за првосудството и за прекин на бременоста

СДСМ преку соопштение објави дека Собранието повторно ги усвои законите од правосудството и Законот за прекин на бременоста, кои се во интерес на државата и нејзините граѓани. Од таму наведуваат […]

Македонија

Собранието го усвои законот за Изборниот законик кој Иванов не го потпиша

Во попладневниот дел од денешната 95. седница пратениците без дебата, во трето читање, ги изгласаа и законите за практиканство, за Влада, за спорт, за финансиска поддршка на инвестициите, како и […]

Македонија

Русковска: Ако избегаат Вељаноски и Димовски нека му ја мисли  Собранието 

Обвинителката Вилма Русковска нема да бара од полицијата да ги следи Трајко Вељаноски и Љупчо Димовски на кои Собранието не им го одзема имунитетот. За ТВ “Телма“ таа изјави дека ако […]

Македонија

Собранието ќе одлучува за имунитетот на Вељаноски

Собраниската седница на која ќе треба да се расправа дали да му се одземе пратеничкиот имунитет на пратеникот Трајко Вељаноски се уште не е закажана за денес. Извештајот од комисијата […]

Македонија

Собранието да му го одземе пратеничкиот имунитет на Трајко Велјаноски, бара Судот

По синоќешниот распит во Јавното обвинителство Основниот суд денес ќе побара од Собранието да му го одземе пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Велјаноски. Поранешните министри Миле Јанакиески и […]