Ознака: Собрание НА РМ

Издвојуваме

Мемеди го обвини Стевананџија дека бил дел од смислено сценарио при пеење на Албанската химна

Мемеди го обвини Стевананџија дека бил дел од смислено сценарио при пеење на Албанската химна. Ова се многу сериозни изјави и нив ги изрече пратеникот на Национална демократска преродба Весел Мемеди. […]

Избор на уредникот

Таљат Џафери го понижува Груевски наместо да му е благодарен за АМНЕСТИЈАТА НА ВОЕНИ ЗЛОСТОРНИЦИ

Ете што е животот. Сега Таљат Џафери се потсмева со Груевски. Имено во интервју за српска ТВ, внимавајте за српска ТВ тој изнесе според негово мислење оценки за психолошката состојба […]

Вести

Димитриев: Незаконскиот избор на претседател во Собранието треба да биде поука за сите дека во иднина не треба да се преземаат останати неделовнички, незаконски и изнасилени чекори

Македонија вчера преживеа драматичен,непријатен, тежок и непосакуван ден, за жал бевме сведоци на настани кои не му одговара никому и од кои сите ние како граѓани сме засрамени пред се […]

Вести

Каракамишева: Талат Џафери е нелигитимен претседател на Собранието

Kако не им беше срам дa молчат пред интонирањето на албанската химна, a во истата прсторија во македонското Собрание да не стануваат на македонската химна? Како овие пратеници ќе се […]

Вести

ВИДЕО:ВМРО-ДПМНЕ ја пееше македонската химна во Собранието, коалиционите партнери на СДСМ- ДУИ, Села и Беса седеа

Во тој момент, Крсто Мукоски од ВМРО-ДПМНЕ од говорницата почна да ја пее химната на Македонија, но коалиционите партнери на СДСМ кои и претходно во неколку наврати изјавија дека не […]

Вести

Во собранието на Република Македонија по дводневна пауза се расправа за Комисијата за избори и именувања

По дводневна пауза, Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи конститутивната седница на која се дебатира за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата.Како и изминатите продолженија на […]

Вести

Вељаноски: Собранието се распушти – сега треба да се почитува гласот на народот на 11 декември

Собранието се самораспушти. Беше едногласно прифатено дека треба да се оди на предвремени парламентарни избори, да го вратиме мандатот на народот и народот да одлучи. Јас како претседател на Собранието, […]

Вести

Усвоен е Буџетот за 2017 година

Пратениците го донесоа буџетот за наредната година. Против гласаа 37 опозициски пратеници, а за буџетот беа 72.Министерот за финансии во експозето рече дека буџетот се темели на три оонови-  високиот […]