Ознака: СОБРАНИСКА СЕДНИЦА

Македонија

Собраниска седница за Предлогот за одземање на мандатот на Груевски

Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски е на дневен ред на денешната пленарна седница во Собранието. Пред два дена со пет гласа “за“ Комисијата за мандатно-имунитетни […]

Вести

Собраниската Комисија за труд ги разгледа измените со кои се бара продолжување на породилното отсуство

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска на седница ги разгледа предлог-измените на Законот за работни односи со кои се бара продолжување на породилното отсуство од 9 на 18 […]

Вести

Продолжи конститутивната собраниска седница

Собранието на Република Македонија попладнево продолжи конститутуивната седница на која се дебатира за избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и […]

Вести

Итна собраниска седница за состојбата со поплавите

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски во договор со координаторите на пратеничките групи, одлучи да закаже посебна седница на Собранието посветена на состојбата во поплавените подрачја, за 14 […]

Вести

Ѓорѓиевски: Мерката за бесплатна ласерска корекција на диоптријата е за доброто на граѓаните

Денес во Собранието на Репбулика Македонија во рамките на 111-тата седница на дневен ред се најде и точката за изменување на Законот за здравствено осигурување со кој што како услуга […]

Вести

Дескоска ѝ сврте грб на Шеќеринска?

Рената Дескоска, членка на Извршниот одбор на СДСМ и заменик-претседателка на Собранието денеска ѝ сврти грб на својата сопартијка и потпретседателка во опозицискиот СДСМ Радмила Шеќеринска. Дескоска денеска одби да […]