Ознака: совети

Вести

Важни правила за Велигденскиот пост: Што е дозволено да се јаде за викенд, а што во други денови?

Веќе трае големиот и тежок Велигденски пост, кој е пост со многу имиња. Велигденски пост – затоа што завршува на Велигден и значи подготовка за Празникот. Воскресенски пост – заради […]

Живот

Што треба да знаеме за луѓето кои постојано приговараат за нешто?

Сите познаваме луѓе кои постојано приговараат за нешто, постојано нешто не им чини, постојано другите им се виновни за нешто. Што всушност тоа кажува за нив? Не се задоволни од […]

Нега и убавина

Никогаш нема да имате рамен стомак: Што и да правите, ова е причината поради вишокот килограми

Внимавате што јадете, но стомакот и понатаму не се повлекува? Еве што би можело да биде причина за тоа. Ова се петте најчести причини поради кои се дебелеете во пределот […]

Живот

Мирно бебе не е и секогаш здраво бебе: Зошто бебињата кои помалку плачат подоцна се подебели и имаат проблем со дијабетес?

Бебе кое родителите многу лесно можат да го смират кога плаче има големи предиспозиции кога ќе порасне да биде дебело. Причините за дебелеење се многу комплексни и ја вклучуваат генетиката […]

Нега и убавина

Зошто со текот на времето дебелеењето станува полесно и побрзо?

Многу луѓе имале можност да се уверат во фактот дека со текот на времето станува потешко да се ослободат од вишокот килограми. Уште потешко е да не ги вратат изгубените […]

Живот

Смесата се прави за една минута, а желбата за пушење ќе ја снема за цел живот

Во текот на денот треба да испие целата содржина на теглата. Конзумирајте секој ден додека желбата за пушење целосно не ја снема. Антониа Сципина, лекарка од Русија, им советува на […]

Живот

Имате алергија или сте настинати: Како да препознаете разлика?

До календарската пролет има повеќе време, но алергите веќе започнаа. Кивање, протекување, црвени очи се само некои од симптомите. Тестови не треба да се изведуваат кога пациентот е под симптоми, […]

Љубов и секс

6 чекори кои треба да ги направите по раскинувањето врска

Иако раскинувањето на врска е честа појава, за жал постојат многу лоши совети кои драстично можат да го уназадат вашето закрепнување, па немсто да продолжите понатму во животот – може […]

Живот

Цело време сме биле во заблуда: Појадокот треба да се прескокне, ова никако не смеете да го јадете

Според зборовите на познатиот советски и руски кардиохирург, професор и академик во Руската академија на науки и Руската академија на медицински науки, главен кардиохирург на Министерството за здравство на Руската […]

Живот

Спиењето без облека го зајакнува вашето здравје, а го стимулира и сексуалниот потенцијал

Иако е пракса мажите и жените да спијат во пижами или долна облека, малку е познато дека доколку спиете без облека може многу да му помогнете на вашето здравје, но […]

Нега и убавина

Дали пиењето колаген е решението за млада кожа & цврсти зглобови???

Со текот на стареењето производството на колаген во телото значително се намалува, а тоа влијае на структурата на коските, тетивите, лигаментите, кожата, косата, ноктите. Додаток во форма на колаген е […]