Ознака: совети

Нега и убавина

Имате ли бели топчиња околу очите? Никако немојте да ги стискате!

Дали сте забележале ситни бели или жолти точки на очните капаци, под очите, на носот или на образите? Тие тврдоглави мали израстоци се нарекуваат милија и всушност преставуваат мали цисти […]

Живот

Предозирање со овошје?

Сите знаеме дека е здраво да се јаде едно јаболко на ден. Но што е со две, три, четири, пет, десет? Може ли премногу овошје да биде нездраво? „Дефинитивно може“, […]

Нега и убавина

Уживајте без грижа на совест: Ужинки кои имаат помалку од 100 калории

ога започнувате со држење диета, најголем проблем е да се издржи оној период меѓу оброците кога се јавува чувството на глад. Во тие моменти е тешко да ѝ се одолее […]

Живот

Ваква пченка сè уште не сте јаделе: Овој начин на подготовка ќе ви стане омилен

Пченката на многумина им е омилен летен зеленчук. Некои ја сакаат варена, додека други обожуваат печена пченка – но, сега ви препорачуваме да пробате еден неверојатен рецепт за подготовка на […]

Нега и убавина

Седум намирници без кои не треба да мине и оваа есен

Дали би сакале да го намалите нивото на лошиот холестерол во крвта, да го прочистите организмот од токсини, да го спречите дејството на слободните радикали и да го зајакнете вашиот […]

Живот Кулинарство

Додајте ја оваа состојка во вашето турско кафе и подгответе се да бидете воодушевени!

Само една состојка може засекогаш да го промени вкусот на вашето кафе Потребни состојки: 100 грама мелено турско кафе 2 стапчиња ванила Начин на подготовка: Ставете го неподготвеното кафе во […]

Нега и убавина

Пијалак што ќе го исчисти вашето тело од токсини

Кога размислуваме за нашето здравје, треба да посветиме поголемо внимание на цревата и на нашиот дигестивен систем. Ако цревата не функционираат правилно, може да се појават голем број медицински проблеми. […]

Живот

8 работи кои нутриционистите никогаш не би ги јаделе: Ако мислевте на чипс, бисквити, леб и сокови – се лажете!

Сите знаат дека чипсот, бисквитите, белиот леб и слатките сокови не се најпосакуваните намирници во исхраната, но постои храна за која мислиме дека е добра за нас, а всушност не […]

Живот

Никогаш не правете го за децата тоа што тие можат сами да го направат!

Д-р Џордан Б. Питерсон е клинички психолог и професор при Универзитетот во Торонто. Тој има интересен поглед кон воспитувањето деца што без сомнение ќе ве замисли. Како татко, но и […]

Кулинарство

Трик за највкусното пире од компири – го правите во вода, а тоа е погрешно!

Пирето од компири е вистинска класика помеѓу прилозите за јадење. За тоа потребно е да ги излупите компирите, да се сварат во вода, добро да се изгмечат, а потоа се […]