Ознака: совети

Живот

Родители, овие работи мора да ги знаете ако вашето дете е хиперсензитивно

Одгледувањето хиперсензитивно дете знае да биде исклучително напорна и тешка работа. На надворешниот свет таквите деца им изгледаат драматични и плачливи, но тие не се такви. Како да се дисциплинираат, […]

Живот

Индустриски преработената полоша за здравјето

Индустриски преработена храна како похувано пилешко, сладолед или преработени житарки е поврзана со изгледите за предвремена смрт и полошо здравје, предупредуваат научниците. Научниците во Франција и Шпанија велат дека потрошувачката […]

Нега и убавина

Најчести грешки кои се прават при протеинските диети

Протеинските диети во последниве години се едни од најприменуваните режими на исхрана, а интересот за нив сè повеќе и повеќе расте. Протеините се важна градбена супстанца во речиси секој орган […]

Нега и убавина

Комбинации на храна кои ќе ви помогнат во слабеењето без да гладувате

Доколку сте подготвени да почнете да слабеете по наталожените килограми зимава, тоа не значи дека треба да гладувате. Најчесто, слабеењето има најдобар ефект при добра и соодветна комбинација на храна. […]

Нега и убавина

Што е најдобро да пиете по напорниот тренинг?

Иако на памет ви паѓаат одговори од типот на електролити, спортски енергизирачки пијалаци или хранливи шејкови, одговорот е далеку поедноставен од што замислувате. Според едно опширно истражување во кое биле […]

Живот

Ви прескокнува срцето и ве боцка- пробајте го овој лек стар 800 години

Познат рецепт кој го направила калуѓерката Хилдегард фон Бинген, која живеела пред 800 години и починала на 81-годишна возраст. Овој лек за срцето се покажал како многу делотворен кај сите […]

Живот

Викенд навики заради кои ќе имате продуктивна работна недела

Викендите треба да ви бидат резервирани за мали ритуали кои ќе ве релаксираат, одморат и подготват за наредната работна недела. Сите имаат различни навики за викендите, но важно е да […]

Живот

Исфрлете ја оваа билка од дома- нејзиниот отровен лист може да ве убие за 15 минути

Сите сакаме да имаме билки во нашите домови. Тие го чистат возфухот, носат позитивна енергија во нашиот дом и изгледаат многу убаво. Но би требало да бидеме многу внимателни бидејќи […]

Нега и убавина

Како да препознаете дали може да ја користите кремата за сончање од лани или треба да си купите нова?

Доколку имате стара крема за сончање би требало добро да ја проверите пред да ја понесете со себе на одмор. Британскиот дерматолог Мервин Патерсон откри дека освен наведениот рок на […]

Нега и убавина

Цедениот сок е здравје во чаша, но дали го консумирате правилно?

Трендот на пиење здрави цедени сокови постојано се менува, но е основа на здравата исхрана што се трудите да ја практикувате. Не постои совршен начин да подготвите цеден сок, но […]