Ознака: СОЛУН

Балкан

Викендов нови рестрикции во Грција – полицискиот час се зголемува на овие места

Наместо од 21 часот, полицискиот час во Солун, Атина и на Халкидики викендов се поместува за три часа порано, односно ќе почнува од 18 часот, во рамки на новите мерки […]

Балкан

Солун во мини карантин, Грција воведува нови рестриктивни мерки- еве што значат ти

Регионите на Солун, Лариса и Родопи во северниот дел на Грција од рано утрово се во црвената (и највисока) фаза според степенот на опасноста за ширење на коронавирусот и влегуваат […]

Балкан

Стабилна состојбата на Гркинката со констатиран коронавирус

По потврдениот прв случај на коронавирусот во Солун кај 38-годишна жена, грчките власти ги идентификуваат луѓето со кои таа стапила во контакт, од моментот кога тргнала од Италија за Грција, […]

Вести

Македонски автомобил оштетен во Солун

Автомобил со македонски регистарски ознаки е оштетен од учесници во протест на ученици и на студенти во Солун против Преспански договор, пренесува „Екпрес“. Откога го забележале возилото на паркинг во […]

Историја

Григор Прличев за мајка Македонија во 1885 година

“Мајка Македонија е многу ослабната. Откако го роди големиот Александар, откако ги породи светите Кирил и Методија, оттогаш мајка Македонија лежи на своето легло ужасно изнемоштена. Но, мајка што роди […]

Видео Историја

Вистинска приказна: Работела како курир за Македонците, Грците ја затвориле, и ги извадиле нејзините очи

Од оваа жена треба да се влече пример и да се хвалоспева. Била осудена на 105 години затвор… затоа што работела во организацијата која се викала ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА. Стопроцентен инвалид […]