Ознака: сончање

Живот

Ако ги користите овие лекови, треба да избегнувате сончање

Дали знаете дека лековите и сончањето не се добра комбинација? Ако земате одредени лекови, треба да избегнувате изложеност на сончева светлина и високи температури. Некои кремови за акни, антибиотици и […]

Нега и убавина

Кои кремови за сончање се подобри – хемиските или минералните?

Минералните кремови на површината на кожата создаваат бел заштитен слој кој ја рефлектира сончевата светлина. Хемиските ја апсорбираат УВ-светлината, но нивните состојки влегуваат во кожата и не оставаат бели траги […]

Вести

Германските ги демантираат американските научници: Сончањето не помага при коронавирусот

Изложувањето на сончева светслина не помага при лекувањето на болеста Covid-19 предизвикана од новиот тип коронавирус, ниту ја спречува инфекцијаа, објави една германска агенција во петокот откако претходно американските експерти […]

Нега и убавина

Формула за лесно пресметување: Кој СПФ фактор ми е потребен?

Без разлика дали сме на плажа, во град или на планина, сонцето во лето прави да се чувствуваме одлично. Сепак, неопходна ни е соодветна заштита за комплетно уживање. Време е […]

Нега и убавина

Еве кои намирници треба да ги консумирате за да имате атрактивен бронзен тен

Посакувате убав, бронзен тен за време на летните месеци? Само додадете ги овие состојки во вашето дневно мени. Морков Морковот е есенцијален зеленчук ако сакате рамномерен и убав тен. Морковот […]

Живот

Што да направите кога ќе изгорите на сонце и кожата ќе почне да ви се лупи?

Секој човек барем еднаш во својот живот се здобил со благи изгореници предизвикани од невнимателна изложеност на сонце. По изгорениците следува лупење на кожата и многу е важно во текот […]

Живот

Никако не се сончајте ако ги земате овие лекови или користите вакви препарати

За жал одделни лекови и уживањето во сончањето не одат заедно. Некои од лековите и помошните средства можат да предизвикаат тешки алергиски реакции по кожата, но и на самиот организам. […]

Живот

На 28 години добила рак на кожа, само затоа што направила грешка што многу од нас редовно ја прават на море

Има луѓе, особено жени, на кои што им е битно да потемнат на летниот годишен одмор. За таа цел, подготвени се да направат сè само за да потемнат повеќе и […]